Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europos Sąjungos vieningumo problema (1)

2008 07 04

Europos Sąjunga (ES) negali lengvai susitvarkyti su šalimi, kuri pasako „ne“.

Per paskutinį viršūnių susitikimą Briuselyje padvelkė mafijos laidotuvėmis. Nusivylę bosai juodais kostiumais plekšnojo vieni kitiems per pečius ir spaudė rankas apverkdami Lisabonos sutarties atmetimą Airijoje prieš savaitę. Daugiausia dėmesio sulaukė Airijos premjeras Brianas Cowenas. Jis buvo susirūpinęs kaip nelaimingas vadovas, pakviestas paaiškinti jo šalyje įvykusią nelaimę. Vis dėlto užuojauta jam nebuvo apsimestinė, nes dauguma Europos lyderių suprato ir jo pastangas, ir laimėjimo referendume dėl Lisabonos sutarties svarbą. Tačiau pasitaikė ir grasinimų, buvo priekaištaujama, kad Airijos vyriausybė vykdė pernelyg silpną kampaniją.

B. Cowenas teisinosi, kad apgalvos, ką padarė blogai. Lyderiai susitarė „apsvarstyti tolesnius planus“ kitame viršūnių susitikime spalio mėnesį. B. Cowenui padėjo ir tai, kad jo užsienio kolegos atsiribojo nuo ankstesnių grasinimų žingsniuoti toliau be Airijos. Tokia nesantaiką kurstanti galimybė buvo negailestingai sukritikuota Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy, kuris perims pirmininkavimą Europos Sąjungai nuo liepos 1 dienos. N. Sarkozy pabrėžė, kad „Europos šeima“ turi 27 nares ir jis dirbs tam, kad „išlaikytų šeimą kartu“.

Tačiau grėsmių ir sunkumų išliko. Kai kurie jų yra užslėpti. „Yra ypatingų sunkumų su mūsų draugais čekais“, – teigė N. Sarkozy, reaguodamas į Čekijos vyriausybės atsisakymą ratifikuoti sutartį nesulaukus šios šalies Konstitucinio teismo sprendimo dėl sutarties. N. Sarkozy pridūrė, kad ES plėtra neįmanoma be Lisabonos sutarties. Teisiškai tai netiesa, ir Lenkijos premjeras pavadino tokią prielaidą „nepriimtina“. Balsuojantieji Rytų Europoje labiau suinteresuoti tolesne plėtra negu Prancūzijoje ar Vokietijoje. Vokietijos kanclerė Angela Merkel taip pat pritarė, kad plėtra be Lisabonos sutarties neįmanoma.

B. Cowenui bent jau pavyko išsisukti nuo pažado surengti antrąjį balsavimą dėl sutarties. Tačiau vis dėlto jam buvo leista suprasti, kad antrasis balsavimas yra daugumos ES lyderių remiama strategija. Tuo tarpu tie lyderiai ieško kažko, ką galėtų apkaltinti. Kai kurie griežto kurso šalininkai, ypač Europos Parlamente, apkaltino airius nedėkingumu už daugelio metų subsidijas iš ES. Buvęs Danijos užsienio reikalų ministras pasiūlė, kad Airija turėtų savanoriškai palikti ES.

Kiti ėmėsi ieškoti atpirkimo ožių. Belgijos premjeras Yves‘as Leterme apkaltino Airijos bulvarinius leidinius dėl „neprotingų“ straipsnių apie ES.

Apibendrinant galima teigti, kad ES politikai puikiai supranta, jog Airija pasakė „ne“. Lieka tik klausimas, ar ES mechanizmas pasikeis, jei tam pasakytam „ne“ bus leista egzistuoti.

Pagal 2008 m. birželio 26 d. „The Economist“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras