Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Rusija
 
  Mezozojaus epochos pamokymai (4)

Borisas Tumanovas
2008 07 07

Didysis Žoržas Kiuvjė, rekonstravęs dinozaurą iš jo kaulo gabaliuko, vargu ar numatė, kad jo metodas gali būti naudojamas ne tik gyviems organizmams, bet ir žmonių bendruomenėms tyrinėti. Bent jau toms, kurių evoliucija įstrigo patriarchaliniame etape, iš esmės atitinkančiame dinozaurų erą.

Žinoma, nėra jokių abejonių, kad kada nors Rusijoje įsigalės visavertė demokratija. Ir tuomet tos šviesios ateities istorikams teks ieškoti „kaulų gabaliukų“, kad atkurtų visuomenės, gyvenusios „suverenios demokratijos“ epochoje, portretą.

Štai kelios pastabos, padėsiančios būsimiesiems kiuvjė.

„Piliečiai keleiviai, būkite mandagūs vieni kitiems. Užleiskite vietas invalidams, pagyvenusiems žmonėms ir keleiviams su vaikais!“ Ši, atrodytų, nepakeičiama lyg dieviškoji trejybė frazė, kurią maskviečiai metų metus girdi Maskvos metro vagonuose, 2008 metų birželį buvo papildyta žodžių junginių „ir nėščioms moterims“.

Šiandien šis mikroskopinis „kauliukas“ natūraliai funkcionuoja gyvo paternalistinio-patriarchalinio dinozauro kūne. Tačiau net ir po tūkstančio metų istorikams jis išsamiai apibūdins dabartinius Rusijos visuomenės ir tų, kurie ją valdo bet kuriuo lygmeniu, tarpusavio santykius.

Metropoliteno raginimas remiasi neginčijama prielaida, kad visi potencialūs metro keleiviai (vadinasi, ir visi Rusijos gyventojai) stokoja ne tik bet kokių moralinių paskatų, bet ir elementaraus auklėjimo. Tiek to, nėščias moteris pridėjo susizgribę, kad reikia reaguoti į paskutinius demografinius Kremliaus tyrimus. Tačiau pats visuotinio mandagumo vienų kitiems ir užuojautos invalidams šūkis skirtas iš esmės neandertaliečiui.

Savo ruožtu Rusijos piliečiai nė truputėlio neįsižeidę dėl tokių įtarimų. Jie nuo jų, taip sakant, abstrahuojasi. Tie, kuriems nereikia priminti padorumo reikalavimų, ir taip užleis vietą „invalidui, pagyvenusiam žmogui, keleiviui su vaikais ir nėščiai moteriai“. O visi kiti nepajudės iš vietos, kad ir kiek juos įkalbinėtų valdiškas balsas iš garsiakalbio.

Trokštamas stabilumas atvedė Rusijos visuomenę į tokią pilietinio neveiklumo būseną, kad ji geba aktyviai reaguoti tik į tokius dvasią keliančius vaizdelius kaip „istorinė Dimos Bilano pergalė“. Savo ruožtu absoliuti visagalybė sukėlė tokį Rusijos valdžios intelektualinį bejėgiškumą, kad ji savo susirūpinimą „pilietinės visuomenės kūrimu“ tesugeba imituoti šūkiais, kurių koncepcinis turinys praktiškai nesiskiria nuo nemirtingojo „Plaukite rankas prieš valgį!“

Nesustosime ties chrestomatiniu Federacijos tarybos pirmininko Sergejaus Mironovo ketinimu sutelkti Rusijos visuomenę rusiškajam kurmėnui išsaugoti. Neaptarinėsime ir beveik alcheminių Rusijos politikų bandymų išrasti itin nacionalinę patriotizmo sąvoką, nes tai yra arba besąlygiškas sovietinio režimo, įskaitant „geriausią visų laikų ir tautų menedžerį J. Staliną“, garbinimas, arba viešas „pindosų“ – amerikiečių, taip pat „chochlų“, gruzinų ir baltijiečių plūdimas. Yra ir kur kas aktualesnių pavyzdžių.

Štai kad ir pačiu laiku pasirodęs Stačiatikių bažnyčios protojerėjaus Vsevolodo Čaplino kreipimasis atsiliepiant į antikorupcinę kampaniją. Jis tėviškai pakvietė Rusijos piliečius neduoti kyšių, savo ganytojiškame atsišaukime apdairiai nesikreipdamas į tuos, kurie tų kyšių, tiesą sakant, reikalauja ir juos ima. Beje, protojerėjaus atsargumas visai suprantamas, žinant, kad Rusijos stačiatikių cerkvė, vartojant sovietinių laikų posakį, faktiškai tapo Kremliaus „pavaros diržu“.

Beje, iš visko sprendžiant, valdžios viršūnės Maskvos metropoliteno administracijos metodus taip pat laiko universalia visuomenės tobulinimo priemone. Savo „slaptuose vakarėliuose“ su valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ aktyvistais žinomas Kremliaus ideologas kviečia partijos narius tai „tapti energingais ir protingais“, tai „parodyti naują požiūrį ne tik į savo partiją, bet ir į savo mintis ir kalbas“.

Ir sunku pasakyti, ar šie kvietimai yra ideologinės valdžios reakcija į viešus to paties S. Mironovo, vieno iš „Vieningosios Rusijos“ lyderių, pareiškimus, kad, jo nuomone, visuose importuotuose kompiuteriuose, naudojamuose Rusijoje, yra „blakės“, specialiai įdėtos Vakarų tarnybų.Ar atvirkščiai: Mironovas specialiai tai pareiškė, drausmingai atsiliepdamas į partijos kvietimą „ateiti į protą ir parodyti naują požiūrį į savo pasisakymus“.

Tarp kitko, vargu ar tai turės kokią nors praktinę reikšmę. Juk protingi žmonės, – o jų Rusijoje, taip pat ir „Vieningojoje“, tikriausiai yra nemažai – šiuos kvietimus praleis pro ausis. Na, o visi kiti kažin ar apskritai sugebės suprasti, apie ką kalbama, o juo labiau įgauti proto.

Visiškai taip, kaip tai vyksta Maskvos metro vagonuose.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 4)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (965)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (138)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (232)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (381)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (88)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras