Tikrasis Rusijos prezidentas
2008 07 16

Pasaulis vis dar klausia, ar Rusijos bosas yra Dmitrijus Medvedevas ar Vladimiras Putinas.
Didžiojo aštuoneto (G8) lyderiams susitikus su savo naujuoju kolega iš Rusijos šią savaitę Japonijoje galėjo taip pat kilti panašus klausimas: ar kalbamasi su tuo, su kuo reikia? Ar Dmitrijus Medvedevas, Georgeo Busho apibūdintas kaip sumanus ir šaunus vyrukas, yra tikrasis prezidentas? O gal jis tėra paprasčiausia Vladimiro Putino marionetė ir dubleris. Iš dalies atsakymas, ko gero, nei tas, nei kitas.
Viršūnių susitikime D. Medvedevas elgėsi kukliai ir laikėsi V. Putino apibrėžtos Kremliaus linijos. Kalbėdamas su Gordonu Brownu, jis neatrodė nuolaidesnis, nei būtų buvęs V. Putinas dėl Britanijos atstovybės uždarymo, Aleksandro Litvinenkos nužudymo Londone arba nešvaraus ginčo dėl bėdų turinčios rizikingos įmonės TNKBP. Jeigu D. Medvedevas turi potencialo kaip nepriklausomas sprendimų priėmėjas, jis tai gerai slėpė.
Nėra nieko nuostabaus, kad valdžia vis dar priklauso V. Putinui. Kaip ministras pirmininkas jis kontroliuoja pagrindinius galios svertus, valstybės iždą ir televiziją. Jis yra populiaresnis už D. Medvedevą. Kremliaus darbuotojai jį vadina bosu, o į D. Medvedevą kreipiasi deminutyvu Dima.
Vis dėlto D. Medvedevas yra šis tas daugiau negu paklusnus ir nuolankus V. Putino šešėlis. Juk pagaliau jis yra V. Putino pasirinktas potencialus įpėdinis. Ar toks potencialas bus išnaudotas, priklauso nuo paties V. Putino. Dauguma stebėtojų sutinka, kad šiandieninė iš dviejų dalių susidedanti valdžios struktūra yra pereinamojo laikotarpio dalis. Išlieka tik klausimas, ar tas perėjimas sugrąžins V. Putiną į Kremlių, ar tai bus jo pasitraukimas iš valdžios.
V. Putinas vis dar turi galimybę sugrįžti kaip prezidentas, tačiau ja gali ir nepasinaudoti. Lygiai taip pat įmanoma, kad jis pasitrauks, atsakingą palikdamas D. Medvedevą. Jeigu V. Putinas tikrai būtų norėjęs pasilikti Kremliuje, jis būtų likęs prezidentu. Mažai kas galėjo neleisti jam pakeisti konstitucijos ir eiti trečios prezidento kadencijos.
V. Putinas taip pat nerodo ir susidomėjimo savo naujuoju darbu. Jis ateina vos šiek tiek dažniau nei kartą per savaitę ir neretai atrodo suirzęs atlikdamas paprastas užduotis. Tie, kurie dirbo su V. Putinu praeityje, sako, kad jam visada labiau rūpėjo naujas prabangus gyvenimo stilius, o ne rūpinimasis pieno kaina.
Pagal 2008 m. liepos 10 d. The Economist informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |