Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Rusija: naftos tiekimo Čekijai ribojimas nėra politinė priemonė (1)

2008 07 17

Rusija teigia, kad, staigiai sumažinus naftos tiekimą Čekijai, kai buvo pasirašytas susitarimas dėl priešraketinio skydo dislokavimo, kuris įsiutino Kremlių, nėra politinė priemonė, rašo „International Herald Tribune“.

Nors teigiama, kad naftos tiekimas buvo apribotas dėl techninių priežasčių, Rusijos diplomatai Čekijoje negalėjo pasakyti tikslios datos, kada jis bus atnaujintas.

JAV valstybės sekretorė Condoleezza Rice liepos 8-ąją viešėdama Prahoje pasirašė susitarimą dėl priešraketinio skydo dislokavimo Čekijos teritorijoje. Iškart Rusija pareiškė, kad imsis priemonių prieš Čekiją, tiesa, rusų užsienio reikalų ministras neįvardijo, kokių. Kitą dieną naftos tiekimas naftotiekiu „Družba“ buvo apribotas. Bet Čekijos pareigūnai buvo atsargūs, kalbėdami apie naftos tiekimo ribojimą kaip Kremliaus atsaką į susitarimą su JAV.

„Rusai teigia, kad naftos tiekimo ribojimas nėra politinė priemonė. Taip nutiko dėl techninių priežasčių ir žaliavinės naftos tiekimo kompanijų restruktūrizacijos“, – per interviu sakė Čekijos pramonės ir prekybos ministerijos atstovas Tomas Bartovskis.

Plačiau paaiškinti T. Bartovskis nesutiko, nes, anot jo, Rusija daugiau nieko nepaaiškino.

Rusų kompanija „Transneft“, kuri tiekia naftą į Čekiją, žiniasklaidai teigė, kad šis ribojimas gali būti siejamas su ekonominiais rodikliais.

„Čia nėra nieko bendro su politika. Tai – verslo klausimai“, – agentūrai Interfax teigė kompanijos viceprezidentas Mikhailas Barkovas.

Jis taip pat minėjo, kad dvi Rusijos kompanijos turėjo nutraukti naftos tiekimą, kad galėtų pradėti žaliavinės naftos valymo darbus.

Tiekimo ribojimo, kuriuo sumažinta apie 15 proc. naftos importo į Čekiją, laikas kelia klausimų dėl Rusijos motyvų ir jos, kaip importuotojos, į Europos Sąjungą patikimumo.

Pagal susitarimus, jei Rusija stabdo dujų ar naftos tiekimą ES, ji turėtų apie tai pranešti Europos komisijai ne vėliau kaip per 18 mėnesių iki nutraukimo datos. Šis susitarimas buvo priimtas, kai Rusija sustabdė naftos tiekimą į Baltarusiją – kaip svarbią ES rinkai tranzitinę šalį. Viso to pasekmė buvo kai kurių valstybių naftos stygius.

ES energetikos komisaro Andrio Piebalgso atstovas Ferranas Tarradellas Espuny teigė, kad nėra reikalo pareikšti išankstinį įspėjimą apie naftos tiekimo nutraukimą. Čekai sakė turintys pakankamai naftos dar maždaug 95 dienoms.

Rusija Europai tiekia daugiau nei ketvirtadalį gamtinių dujų ir naftos. Buvusios komunistinės valstybės, tarp jų ir Lietuva, yra beveik visiškai priklausomos nuo jos energetikos.

Čekija pastaruoju metu mažina naftos tiekimą iš Rusijos ir yra sudariusi sutartis su Viduržemio jūros valstybėmis ir su Vokietija. Tačiau T. Bartovskis sakė nežinąs, kiek toks naftos tiekimo mažinimas dar truks.

Prieš trejus metus Rusijos naftos tiekimas į Lietuvą buvo taip pat apribotas dėl techninių priežasčių. Tuomet „Transneft“ atstovai tvirtino, kad naftotiekio tvarkymas užtruks tik kelis mėnesius, bet naftos tiekimas dar neatnaujintas.

http://www.alfa.lt/


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras