Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Sugautas R. Karadžičius

2008 07 28

R. Karadžičiaus areštas parodė, kiek daug gero Europos Sąjunga (ES) gali padaryti, likdama atvira naujoms narėms.

Kaukė buvo įspūdinga. Buvo sunku patikėti, kad žmogus, su akiniais metaliniais rėmeliais ir tankia žila barzda, praktikavęs alternatyviąją mediciną ramiame Belgrado kampelyje, yra Radovanas Karadžičius, liūdnai pagarsėjęs Bosnijos serbų karo meto lyderis. Nenuostabu, kad jo paėmimas į nelaisvę ir galimas išdavimas laikomas Hagos karo nusikaltimų tribunolo sėkme. Šis tribunolas tiria kaltinimus genocidu ir nusikaltimais žmonijai. Jis dėl minėto įvykio buvo pakiliai pasveikintas.

Tačiau tai nėra Balkanų tragedijos, pagreitintos buvusios Jugoslavijos žlugimo 1990 metų pradžioje, pabaiga. Bosnijos serbų karo vadas Ratko Mladičius, kaip dar viena stambi Hagos tribunolo gaudoma žuvis, vis dar yra laisvėje. Bosnija kenčia dėl vidinių susiskaldymų, jos serbų bendruomenė grasina paskelbti vienašališką nepriklausomybę, o pati Serbija niekaip nepripažįsta Kosovo nepriklausomybės ir  laiko jį išdavikiška pietine provincija. Vis dėlto tikėtina, kad po R. Karadžičiaus arešto, po kurio, ko gero, seks R. Mladičiaus suėmimas, neramumai šio regiono ilgai kenčiantiems žmonėms baigsis. Tai taip pat yra tarptautinės teisės vertybių bei idėjos triumfas, nes netgi po 13 slapstymosi metų toks svarbus įtariamasis tapo pasiekiamas teismų.

Be to, tai yra tyli ES sėkmė. Vakarų Balkanų valstybės, ypač Serbija, sudarydavo sunkumų Europos Sąjungai, kuri lėtai reagavo į karo pradžią 1990 metais. Su kitomis Vidurio ir Rytų Europos šalimis sėkminga ES taktika buvo išlaikyti narystės perspektyvą kaip paskatą įvesti demokratines ir liberalias reformas. Tačiau atavistinės nacionalistinės jėgos, kurios yra paplitusios Vakarų Balkanuose, dažnai pasirodydavo nepasiduodančios tokiam elgesiui. Dėl daugumos ES narių sprendimo prisijungti prie Jungtinių Valstijų ir pripažinti Kosovo nepriklausomybę praėjusį vasarį ES ir Serbijos santykiai tapo dar sudėtingesni.

Galiausiai ES sureguliavo šią problemą puikiai. Paskutinės minutės pasiūlymas pasirašyti stabilizacijos ir asociacijos sutartį, paprastai laikomas derybų dėl narystės įžanga, padrąsino Serbijos rinkėjus paremti proeuropietiškas partijas per visuotinius gegužės mėnesio rinkimus. Prezidento Boriso Tadičiaus demokratai sudarė proeuropietišką koalicinę vyriausybę ir pašalino nacionalistą premjerą Vojislavą Koštunicą. Tai ne atsitiktinumas, kad R. Karadžičių sugavo praėjus tik dviem savaitėms po naujos vyriausybės darbo pradžios.

Taigi prisijungimo prie ES perspektyva padeda išlaikyti Balkanų valstybių taiką. Jei šios būtų atsisakyta, nacionalizmo karštis galėtų sukelti konfliktą. Dėl savęs pačios ES turi laikyti duris atviras.

Pagal 2008 m. liepos 24 d. „The Economist“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras