Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europos problemos dėl neigiamo airių atsakymo

2008 08 01

Kai Europos lyderiai kalba, kad gerbs airių „ne“ Lisabonos sutarčiai, jie turi galvoje, kad sieks įtikinti airius pakeisti nuomonę.

Gynybos srityje bus stengiamasi juos patraukti aiškinant jų baimių absurdiškumą, kad kažkas sutartyje galėtų „statyti į pavojų airių neutralitetą“, ir parodant, kad Europos kariuomenės idėja nėra blogoje padėtyje. Vis dėlto pagrindinis Europos lyderių dėmesys skiriamas finansinei pagalbai, kurios turėtų susilaukti Airija.

Juk apie gynybą sutartyje kalbama mažai. Pasiruošimas kurti Europos gynybos agentūrą tęsiasi nuo to laiko, kai ta institucija jau buvo pradėta kurti 2004 metais – ironiška, tačiau būtent dėl labai profesionalaus airių pirmininkavimo Europos Sąjungai (ES). Dabar siekiama, kad labiau norinčios ir galinčios šalys narės galėtų glaudžiau bendradarbiauti netrukdomos ne taip norinčių ir ne tokių pajėgių.

Be šio pagrindinio kompromiso – „mes nedarome spaudimo jums, jūs neblokuojate mūsų“ – iniciatorių grupės prieigai yra svarbūs dar kiti trys principai. Pirma, grupių suformavimas, žinoma, atsižvelgiant į politinį skirtingų valstybių narių pasiruošimą ir pasiryžimą. Jis būtų paremtas skaidriais ir objektyviais kriterijais bei specifiniais įsipareigojimais.

Antra, grupių suformavimas ir atitinkamas įtakos paskirstymas turi atspindėti daugiasluoksnę Europos saugumo ir gynybos pastangų prigimtį (nuo bendrų tyrimų iki jungtinių pajėgų) bei didelę šalių narių įvairovę; tikslas būtų įtraukti kiek galima daugiau šalių kiekvienoje srityje, kurioje jos turi pasiūlyti kažką vertingo.

Trečia, apimtis vis dėlto turi turėti ribas: neprisidedantiems nariams neturėtų būti leista lėtinti vilkstinės, o įtaka turėtų būti proporcinga šalies narės iniciatyvos daliai.

Tai yra „keleto greičių Europa“, ir gynyboje, kur bendradarbiavimas priklauso nuo šalių narių individualių sprendimų, ji puikiai tinka.

Taigi, jeigu airiai nuspręs atsiriboti nuo Europos gynybos, tai duos galimą dvigubą naudą: tai gali padėti balsuoti teigiamai dėl Lisabonos sutarties ir sudaryti galimybę produktyviau organizuoti bendros gynybos pastangas.

Visai kaip per 2004 metų pirmininkavimą ES airių veiksmai per ateinančias savaites nelauktai gali efektyviai paskatinti Europos gynybos politiką.

Pagal 2008 m. liepos 28 d. „The Financial Times“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras