G. W. Busho artėjimas link finišo gali pateikti siurprizų
2008 08 02

Liepos 24 dienos George'o W. Busho kalba vėl tryško optimizmu: Nepaisant dabartinių ideologinės kovos su smurtiniu ekstremizmu iššūkių, laisvos tautos nugalėjo ir mes vėl nugalėsim.
Šioje kalboje G. W. Bushas paminėjo, kad visuotinis laisvės skatinimas yra JAV nacionalinis interesas, ir ragino plėtoti JAV paramą, skirtą institucijoms, kovojančioms su skurdu, ligomis, paremti.
Nuolatinis G. W. Busho administracijos kritikas, žurnalistas Seimuras Heršas per radijo interviu reziumavo: Jis išliks agresyvus prezidentas iki pat pabaigos. Nemanau, kad dėl to gali būti keliamas koks nors klausimas. Jis vis dar turi ambicijų.
Be to, paskutiniais kadencijos mėnesiais JAV prezidentams būdingi rimti susimąstymai dėl jų istorinio palikimo G. W. Bushas taip pat nėra išimtis. Ši liepos 24 d. kalba, kurioje buvo ypač akcentuojamos įvairios vizijos, anksčiau sukompromitavusios jo tėvą, atrodo, taps ir G. W. Busho palikimo įtvirtinimo dalimi.
Priešingai nei S. Heršo diskusijoje prezidento administracijos politikos Iranui taikymo klausimais ir karinių veiksmų prieš šios šalies branduolinę programą galimumo, Vašingtono karingoji retorika pastarosiomis savaitėmis nutilo. Populiarėja pranešimai, kad Dž. Bušo paskutinių mėnesių kadencijos politika virs istorine diplomatinių santykių su Iranu pagerinimo forma. Liepos 19 d. valstybės sekretorės pavaduotojas Viljamas Bernsas buvo nusiųstas į susitikimą akis į akį su Irano ir ES diplomatais. Pasirodė nekonkretūs pranešimai, kad JAV valstybės departamentas svarsto interesų skyriaus Teherane įkūrimą.
Taip pat G. W. Bušo artėjimas link finišo pasireiškia kitose srityse, pvz., pranešimai visuotinio atšilimo klausimais, kuriuose minimi prezidento ketinimai įkurti paminklus laivynui, kurie apsaugos šimtus tūkstančių kvadratinių mylių unikalaus vandenyno ploto.
Nustebę yra ne tik G. W. Busho priešininkai ir kritikai, bet ir jo ilgalaikiai šalininkai. Respublikonų partijos aktyvistai yra susirūpinę, kad pastebimi G. W. Busho pozicijos pokyčiai gali pakenkti Arizonos senatoriaus Johnas McCaino, ilgai palaikiusio G. W. Busho taktiką Irake bei palankiai vertinusio griežtą politiką Irano klausimu, kandidatūrai.
Visgi G. W. Bushas toliau nesijaudindamas keičia savo politiką: prezidento administracija šiuo metu derasi dėl ilgalaikio saugumo pakto su Iraku sudarymo, dalyvauja bandant užbaigti PPO Dohos derybų ciklą ir stengiasi sukurti naują karkasą visuotinio atšilimo klausimams, kurie apims ir apleisto Kyoto protokolo pakeitimą.
Liepos 24 d. kalboje G. W. Bushas rėmėsi jo pirmtakų siekiais: Vudrou Vilsono svajone sukurti saugų pasaulį demokratijai, Johno F. Keneddy garantijomis sumokėti bet kokią kainą laisvės išlaikymui užtikrinti ir Ronaldo Reigano pasaulio, kuriame visi žmonės yra bent jau laisvi nuspręsti savo likimus vizija. Taigi, G. W. Bushas nori palikti garbingą ir ilgai išliekantį savo paveikslą.
Pagal 2008 m. liepos 28 d. Radio Free Europe / Radio Liberty informaciją parengė Kristina Puleikytė. |