Euroatlantinio saugumo projektas (1)
2008 08 08

Remiantis ypač slaptu pranešimu dėl ateities saugumo, Europa turėtų apsvarstyti galimybę atskleisti Jungtinėms Valstijoms didelį kiekį informacijos, susijusios su jos piliečiais, tam, kad būtų įmanoma įkurti euroatlantinę bendradarbiavimo zoną kovai su terorizmu.
Kaip teigia atsakingi pareigūnai, 27 Europos Sąjungos (ES) šalys narės taip pat turėtų kaupti žinias apie terorizmą, plėtoti bendrą įtariamųjų sekimą vaizdo priemonėmis, stebėti automatiškai valdomų lėktuvų galimybes, sukurti antiterorizmo centrų tinklus ir padidinti žinių koordinavimo struktūros Briuselyje vaidmenį ir galias.
53 puslapių dokumente, parengtame vidaus reikalų ir teisingumo ministrų vadinamosios Ateities grupės iš šešių ES šalių narių Vokietijos, Prancūzijos, Švedijos, Portugalijos, Slovėnijos ir Čekijos teigiama, kad Europai reikėtų integruoti savo teisėtvarką, žinių kaupimą ir politiką, kuria siekiama nugalėti terorizmą, organizuotą nusikalstamumą, legalią ir nelegalią imigraciją.
Pranešimas, su kuriuo susipažino ir The Guardian, po 18 mėnesių darbo buvo pateiktas svarstyti ES vyriausybėms praeitą mėnesį. Grupė, į kurią taip pat įeina ir Europos Komisijos pareigūnai, buvo įkurta praėjusiais metais ir įpareigota sudaryti saugumo ir teisingumo politikos planą kitiems penkeriems metams.
Baroness Scotland, Jungtinės Karalystės įgaliotinė, buvo grupės stebėtoja, kad įvertintų šio dokumento reikšmę Didžiajai Britanijai, kurios teisinė sistema, priešingai nei žemyninės Europos, paremta papročių teise.
Prieštaringi grupės siūlymai, pvz., jos raginimai Europai sukurti ekspedicinį ginkluotosios žandarmerijos korpusą sukarintai intervencijai į užsienį, tikėtina, sukels daug ginčų.
Pranešime teigiama, kad ES nepavyks nugalėti terorizmo, jeigu nebus visavertės partnerystės su Vašingtonu, o šis procesas dabar atkakliai tęsiamas, nors ir nereguliariai.
ES turėtų suformuoti aiškią poziciją dėl euroatlantinės zonos bendradarbiavimo su Jungtinėmis Valstijomis laisvės, saugumo ir teisingumo klausimais, rašoma pranešime.
Remiantis šiuo paktu, kuris bus realizuotas vėliausiai iki 2014 metų, informacija apie Europos piliečius ir keliautojus bus perduodama Jungtinių Valstijų valdžiai. Daug derėtasi dėl pritarimo šiam paktui, bet tam trukdė privatinės teisės ir duomenų apsaugos režimų skirtumai.
Europos Komisija ir Jungtinių Valstijų tėvynės saugumo departamentas stengiasi sureguliuoti privatinės teisės neatitikimus, kad būtų galima leisti duomenų pasikeitimą dideliais kiekiais. Tarptautinį susitarimą yra tikimasi pasiekti šiais arba kitais metais.
Pagal 2008 m. rugpjūčio 7 d. The Guardian informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |