Protesto olimpinės žaidynės (1)
2008 08 11

Neįprastame ardomosios veiklos spektaklyje atletai ir demonstrantai Pekine naudojo nuogumą, dėvėjo turbanus ir netgi buvo parinkti tam tikri vėliavnešiai, kad surinktų politinių taškų prieš olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją penktadienį.
Manau, kad niekada nematėme nieko panašaus, sakė Johnas Hobermanas, knygos Olimpinė krizė: sportas, politika ir moralinė tvarka (The Olimpic Crisis: Sport, Politics and the Moral Order) autorius. Yra tiek daug žmonių, norinčių šį įvykį politizuoti.
Kai kurie protestuotojai naudojasi šia proga, kad sukritikuotų Kinijos žmogaus teisių padėtį, jos politiką Sudane ir netgi gimstamumo kontrolę. Kiti atkreipia dėmesį į siauresnes temas.
Trečiadienį, protestuodama dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, aukso medalio laimėtoja plaukikė Amanda Beard pademonstravo savo nuogos nuotrauką prie olimpinio kaimelio su užrašu: Jauskis patogiai savo odoje. Nedėvėk kailių. Tai buvo pirmoji protestuotoja atletė.
Nors protestas tiesiogiai nekritikavo šalies šeimininkės vyriausybės, kinai saugumo sumetimais uždarė viešbutį, kuriame turėjo būti rengiamas vienas iš susitikimų.
Tą pačią dieną šios atletės komandos draugai padarė subtilesnį, bet ne mažiau įtikimą, pareiškimą, išrinkdami sprinterį Lopezą Lomongą, Sudano pabėgėlį, savo vėliavnešiu per olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.
Pavogtas kovotojų, kai buvo šešerių, L. Lomongas yra simbolinė figūra, kai kalbama apie niokojamąsias Sudano vyriausybės politines programas, kurias Kinijos vyriausybė dažnai toleruoja arba remia.
L. Lomongas taip pat yra Darfūro komandos narys. Tai atletų koalicija, įkurta greitojo čiuožimo meistro Joey Cheeko, kurio vizą Kinijos vyriausybė šią savaitę panaikino.
Aktorė Mia Farrow taip pat planavo kritikuoti Kinijos poziciją Darfūro klausimu.
Matyt, jai buvo uždrausta atvykti į šalį, tačiau ji pranešė, kad šiuo klausimu surengs spaudos konferenciją Čade, kuris ribojasi su Sudanu Centrinėje Afrikoje.
Tuo tarpu trys Jungtinių Valstijų aktyvistai nuvyko į Tiananmenio aikštę, kad pasmerktų abortus. Kaip pranešė naujienų agentūra Reuters, vienas jų šaukė: Baikite žiaurumus. Policija išvedė juos iš aikštės ir po apklausos paleido.
Laisvo Tibeto klausimas taip pat populiarus tarp protestuotojų.
Keturi demonstrantai du britai ir du amerikiečiai buvo sulaikyti sostinėje, kai netoli olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos vietos iškabino vėliavas ir plakatus, kuriuose reiškiama parama Tibetui. Mes šiandien žengėme šį žingsnį tam, kad akcentuotumėme, kad Kinijos vyriausybė naudoja Pekino olimpines žaidynes kaip propagandos įrankį žmogaus teisių pažeidimams nuslėpti.
Taigi olimpinės žaidynės politizuojamos įvairiais aspektais.
Pagal 2008 m. rugpjūčio 6 d. National Post informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |