Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Protesto olimpinės žaidynės (1)

2008 08 11

Neįprastame ardomosios veiklos spektaklyje atletai ir demonstrantai Pekine naudojo nuogumą, dėvėjo turbanus ir netgi buvo parinkti tam tikri vėliavnešiai, kad surinktų politinių taškų prieš olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją penktadienį.

„Manau, kad niekada nematėme nieko panašaus, – sakė Johnas Hobermanas, knygos „Olimpinė krizė: sportas, politika ir moralinė tvarka“ („The Olimpic Crisis: Sport, Politics and the Moral Order“) autorius. – Yra tiek daug žmonių, norinčių šį įvykį politizuoti.“

Kai kurie protestuotojai naudojasi šia proga, kad sukritikuotų Kinijos žmogaus teisių padėtį, jos politiką Sudane ir netgi gimstamumo kontrolę. Kiti atkreipia dėmesį į siauresnes temas.

Trečiadienį, protestuodama dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, aukso medalio laimėtoja plaukikė Amanda Beard pademonstravo savo nuogos nuotrauką prie olimpinio kaimelio su užrašu: „Jauskis patogiai savo odoje. Nedėvėk kailių“. Tai buvo pirmoji protestuotoja atletė.

Nors protestas tiesiogiai nekritikavo šalies šeimininkės vyriausybės, kinai saugumo sumetimais uždarė viešbutį, kuriame turėjo būti rengiamas vienas iš susitikimų.

Tą pačią dieną šios atletės komandos draugai padarė subtilesnį, bet ne mažiau įtikimą, pareiškimą, išrinkdami sprinterį Lopezą Lomongą, Sudano pabėgėlį, savo vėliavnešiu per olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.

Pavogtas kovotojų, kai buvo šešerių, L. Lomongas yra simbolinė figūra, kai kalbama apie niokojamąsias Sudano vyriausybės politines programas, kurias Kinijos vyriausybė dažnai toleruoja arba remia.

L. Lomongas taip pat yra Darfūro komandos narys. Tai – atletų koalicija, įkurta greitojo čiuožimo meistro Joey Cheeko, kurio vizą Kinijos vyriausybė šią savaitę panaikino.

Aktorė Mia Farrow taip pat planavo kritikuoti Kinijos poziciją Darfūro klausimu.

Matyt, jai buvo uždrausta atvykti į šalį, tačiau ji pranešė, kad šiuo klausimu surengs spaudos konferenciją Čade, kuris ribojasi su Sudanu Centrinėje Afrikoje.

Tuo tarpu trys Jungtinių Valstijų aktyvistai nuvyko į Tiananmenio aikštę, kad pasmerktų abortus. Kaip pranešė naujienų agentūra „Reuters“, vienas jų šaukė: „Baikite žiaurumus“. Policija išvedė juos iš aikštės ir po apklausos paleido.

Laisvo Tibeto klausimas taip pat populiarus tarp protestuotojų.

Keturi demonstrantai – du britai ir du amerikiečiai – buvo sulaikyti sostinėje, kai netoli olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos vietos iškabino vėliavas ir plakatus, kuriuose reiškiama parama Tibetui. „Mes šiandien žengėme šį žingsnį tam, kad akcentuotumėme, kad Kinijos vyriausybė naudoja Pekino olimpines žaidynes kaip propagandos įrankį žmogaus teisių pažeidimams nuslėpti“.

Taigi olimpinės žaidynės politizuojamos įvairiais aspektais.

Pagal 2008 m. rugpjūčio 6 d. „National Post“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras