Gruzija laukia žadėto Rusijos karių išvedimo
2008 08 22

Alkani ir kupini nežinomybės, persekiojami Gorio ir kitų okupuotų Gruzijos miestų gyventojai nerimastingai laukė pirmadienio, kai rusų pajėgos turėjo pradėti žadėtąjį pasitraukimą po trumpo, bet smarkaus karo.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pažadėjo atitraukimą nustatytu laiku pagal Europos Sąjungos (ES) paremtą paliaubų susitarimą, tačiau neaišku, kaip greitai kariai pasitrauks ir kur jie persidislokuos.
Susitarimas reikalauja, kad kariai atsitrauktų į poziciją, kurioje jie buvo prieš prasidedant karui rugpjūčio 7 dieną, bet taip pat teikia tiksliai neapibrėžtas papildomas saugumo priemones, pvz., patruliavimo teises, rusams.
Rusijos kariai ir tankai kontroliuoja didelį Gruzijos žemės ruožą, taip pat ir pagrindinę šalies rytų ir vakarų magistralę, kurioje yra ir Goris.
Naujienų agentūra RIA-Novosti pranešė, kad kai kurios Rusijos karinės transporto priemonės pirmadienį judėjo iš Pietų Osetijos sostinės Chinvalio Rusijos link, bet oficialių pranešimų apie karių persikėlimą nebuvo. Be to, Rusija būtinai išlaikys dalį karių Pietų Osetijoje (kuri nori atsiskirti nuo Gruzijos) ir regiono prezidentas Eduardas Kokoitis pirmadienį paprašė Rusijos įsteigti čia nuolatinę bazę.
Aukšti Amerikos pareigūnai teigė, kad Vašingtonas persvarstys savo santykius su Maskva po jos įsiveržimo į daug mažesnę kaimynę, ir pareikalavo skubaus rusų atsitraukimo.
Manau, kad reikia stipraus ir bendro atsako Rusijai, nes tokio pobūdžio elgesys, turintis sovietinio periodo bruožų, nedera XXI amžiuje, teigė gynybos sekretorius Robertas Gatesas sekmadienį. Bet nei R. Gatesas, nei valstybės sekretorė Condoleezza Rice nepasakė, kokių baudžiamųjų veiksmų Jungtinės Valstijos arba tarptautinė bendruomenė gali imtis.
C. Rice, kuri pirmadienį skrenda į Europą kalbėtis su NATO sąjungininkais, kokį žingsnį Vakarai turėtų žengti Rusijos atžvilgiu, sakė, kad Rusija negali naudoti neproporcingos jėgos prieš savo kaimynę. Taip negali tęstis, sakė ji. Rusija už viską sumokės.
Savo ruožtu Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy taip pat įspėjo D. Medvedevą dėl rimtų pasekmių Maskvos santykiams su ES, jei Rusija nesilaikys paliaubų susitarimo.
Pagal 2008 m. rugpjūčio 18 d. The New York Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |