Ukrainos narystės ES viltys
2008 09 11

Europos Sąjunga (ES) antradienį atsisakė pasiūlyti Ukrainai aiškų kelią į narystę organizacijoje ir taip suerzino Ukrainos pareigūnus. Pasak jų, blokas prarado auksinę galimybę stabilizuoti savo rytinę sieną ir paskatinti politines ir ekonomines reformas Kijeve.
Oficialiame pranešime teigiama, kad ES ir Ukrainos viršūnių susitikime išdėstyta artimesnių ryšių tarp Kijevo ir 27 šalių narių bloko struktūra, bet praleisti svarbiausi žodžiai narystės perspektyva, kurie apibūdintų Ukrainos ateities santykius su ES.
Ukraina, kurioje žmonės svyruoja tarp pritarimo ES ir Rusijos palaikymo, tikėjosi, kad Rusijos karinė ataka prieš Gruziją praeitą mėnesį ir jos vėlesnės pastangos padalyti buvusią sovietų respubliką galėtų pagreitinti ES pagalbą Ukrainai.
Antradienio oficialus pranešimas patvirtino ES įsipareigojimus Ukrainos suverenitetui ir teritoriniam integralumui ir išlaikė galimybę laisvos prekybos susitarimams, paprastesniam ukrainiečių keliavimui į ES šalis, bet buvo susilaikyta nuo pažado prisijungti prie organizacijos.
Būkite tikri, kad šis susitarimas durų neuždaro, o galbūt netgi atveria. Tai yra daugiausia, ką mes galime pasiūlyti ir, manau, tai bus svarbus žingsnis, reporteriams sakė Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy.
Diplomatai sako, kad Vokietija, Nyderlandai ir iš dalies Belgija labiausiai prieštarauja aiškiam pareiškimui, kad vieną dieną Ukraina galėtų prisijungti prie ES. Trys Baltijos valstybės, Čekija, Lenkija, Švedija ir Jungtinė Karalystė pripažįsta, kad Ukrainos prisijungimas prie ES negali būti staigus, bet pritaria šios šalies siekiams.
Pasak diplomatų, ES pirmininkaujanti Prancūzija pripažino poreikį nusiųsti pozityvius signalus į Kijevą, bet nelinkusi smarkiai įsipareigoti Ukrainai, kol nepasikeitė vokiečių ir olandų pozicijos.
Ukrainos valdančioji koalicija suskilo ir taip sustiprino politinio nestabilumo reputaciją šalyje.
Asociacijos sutartis, tikimasi, bus parengta per metus. Prezidentas Viktoras Juščenka antradienį sakė, kad laukia jos pasirašymo. Mes padarėme didelę pažangą per pastaruosius 12 mėnesių, teigė jis, aiškiai parodydamas, kad neatsisakė vilties, jog Ukraina pagaliau prisijungs prie ES.
ES pareigūnai pateikia teigiamą antradienio viršūnių susitikimo interpretaciją ir pabrėžia, kad komunikatas neatmeta prisijungimo galimybės.
Pagal 2008 m. rugsėjo 9 d. The Financial Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |