Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Armėnijos ir Turkijos santykių normalizavimas prasideda nuo futbolo

Valentinas Mitė
2008 09 15

Geopolitinė padėtis Kaukaze keičiasi. Tai rodo Rusijos įvykdyta dalies Gruzijos okupacija bei tas vertas pavadinti istoriniu faktu, kad pasaulio čempionato atrankos rungtynės tarp Turkijos ir Armėnijos komandų Jerevane kartų stebėjo Turkijos ir Armėnijos prezidentai.

Tai rimti, nors ir labai skirtingi ženklai, kad padėtis Kaukaze keičiasi iš esmės.

Pradėkime nuo Armėnijos ir Turkijos santykių.

Nuo pat Turkijos Respublikos susikūrimo po Pirmojo pasaulinio karo šių dviejų valstybių santykiai buvo labai blogi arba jų faktiškai nebuvo jokių. Armėnija negalėjo Turkijai atleisti Pirmojo pasaulinio karo metais įvykdyto genocido, per kurį buvo nužudyta pusantro milijono armėnų.

Ankara genocidą neigia ir tvirtina, kad žudė abi pusės. Šis priešiškumas nebuvo toks akivaizdus, kol Armėnija buvo SSRS dalis. Armėnijai 1991 metais paskelbus nepriklausomybę, Turkija atsisakė nepriklausomą Armėniją pripažinti. Dėl to kalta nenuilstama Armėnijos valstybės ir armėnų diasporos veikla siekiant, kad pasaulio valstybės pripažintų armėnų žudynes buvus genocidu.

Tarpusavio priešiškumas viršūnę pasiekė, kai Turkija - Azerbaidžano sąjungininkė, atsakydama į Armėnijos įvykdytą Kalnų Karabacho aneksiją, uždarė sieną su Armėnija. Turkija daug padarė, siekdama nubausti Armėniją. Sakykim, Armėnijai nebuvo leista dalyvauti tokiame tarptautiniame projekte kaip naftotiekio Baku–Tbilisis–Džeichanas statyba, tuo pačiu, savaime aišku, prarandant galimą gerą pelną. Tranzito šalimi tapo kaimyninė Gruzija, neturinti jokių ginčų su Turkija.

Tiek Azerbaidžanas, tiek Turkija teigia, kad pagal tarptautinę teisę,  nesvarbu, kiek Karabache gyvena armėnų, jis yra Azerbaidžano dalis. Tarptautinė teisė nėra Armėnijos pusėje, bet kaip jau ne kartą atsitiko per praėjusius 20 metų, tarptautinė teisė yra vienas dalykas, o reali politika – kitas. Tarptautinės bendruomenės diplomatinės pastangos taikiai derybomis išspręsti konfliktą nedavė vaisių, nes nei Azerbaidžanas, nei Armėnija neketina daryti jokių kompromisų. Nors garsiai niekas apie tai nekalbėjo, visiems aišku, kad Karabacho problema tikriausiai anksčiau ar vėliau bus sprendžiama karu.

Be abejonės, Armėnijos padėtis sunkesnė: ją blokuoja ir Azerbaidžanas, ir Turkija. Armėnijai liko vienintelis kelias į platųjį pasaulį – per Gruziją, o natūralia sąjungininke tapo Rusija. Su ja Jerevanas sudarė susitarimus dėl artimo bendradarbiavimo beveik visose veiklos srityse, taip pat ir karinėje.

Tačiau Jerevanas net nemano keisti politikos.

Buvęs Armėnijos prezidentas Robertas Kočarianas atmetė Turkijos siūlymą sudaryti abiejų šalių istorikų komisiją ir rasti bendrą požiūrį į 1915 metų armėnų žudynes.

Debatai tebesitęsia ir dabar. Todėl Turkijos vyriausybė buvo nustebinta dabartinio Armėnijos prezidento Seržo Sarkisiano siūlymo pabandyti išvesti tarpusavio santykius iš aklavietės.

Futbolo rungtynės buvo puiki proga. Jos leido dviejų šalių vadovams ne tik susitikti prie derybų stalo, bet ir dar pusantros valandos praleisti kartu stebint rungtynes. Jose buvo galima suprasti ir eilinių armėnų futbolo gerbėjų nuostatas, nors sporto sirgalių emocijos niekada nebūna objektyvios.

Prieš pat rungtynes grupė jaunų armėnų susirinko prie paminklo genocido aukoms. Kaip jie patys sakė žurnalistams, mitingo tikslas buvo parodyti, kad ir jaunoji armėnų karta negali atleisti to, kas įvyko tarp turkų ir armėnų beveik prieš šimtą metų.

Turkijos prezidento Abdullah Gulo atvykimas į Jerevano futbolo stadioną buvo pasitiktas švilpimu ir pasipiktinimo šūksniais, bet rimtesnių incidentų nepasitaikė. A. Gulas rungtynes, kurias 2:0 laimėjo Turkijos komanda, stebėjo už specialiai įrengtos neperšaunamo stiklo ložės. Armėnijos prezidentas buvo pakviestas stebėti atsakomųjų rungtynių į Turkiją.

Armėnijos ir Turkijos santykių pasikeitimo priežastis labai aiški – Rusijos karas su Gruzija.

Šis karas aiškiai parodė, kokia trapi yra ne tik Gruzijos, bet ir viso regiono nepriklausomybė: stabilumas čia tik tariamas. Anksčiau ar vėliau Kalnų Karabacho problema iškils visu aštrumu. Beveik iš visų pusių izoliuota Armėnija vargu ar pajėgs pasipriešinti Azerbaidžanui, kuris, gaudamas didelius pelnus iš naftos ir dujų eksporto, gali sau leisti skirti milžiniškas lėšas gynybai.

Po Gruzijos karo vargu ar Rusija vėl rimtai veltųsi į karą Armėnijos pusėje, nors niekas negali garantuoti, kad V. Putinas nežengtų šio žingsnio. Azerbaidžano pralaimėjimu ir virtimu Maskvos satelitu Turkija visai nesuinteresuota. Tai yra viena iš paskatų Ankarai pradėti derėtis su Armėnija.

Tačiau normaliais santykiais su Turkija turėtų būti labiau suinteresuota Armėnija.

Rusijos karas su Gruzija parodė, kad ši šalis labai greitai gali būti geografiškai izoliuota iš visų pusių. Todėl kyla labai pragmatiškas klausimas – ar verta dėl beveik prieš šimtą metų vykusių žudynių neleisti Armėnijai normaliau vystytis dabar, kai situacija Kaukaze yra labai nestabili?

Galbūt Armėnijos kelias į Europą veda per Turkiją? Be abejonės, apie tai tikriausiai pagalvojo Armėnijos prezidentas, kartu su Turkijos vadovu stebėdamas savo komandos žaidimą. Įdomu, kokia seks kita abiejų politikų kombinacija ir koks bus galutinis šio politinio žaidimo rezultatas. Nesinorėtų, kad laimėtų trečioji komanda su Rusijos vėliava ant marškinėlių.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1087)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (208)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (283)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (502)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (118)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras