Silpnosios Vakarų vietos (3)
2008 09 15

Net optimistiškiausi politikos apžvalgininkai pripažįsta, kad elgesį su atsigaunančia Rusija reikėtų persvarstyti. Georgeas Friedmanas paskleidė idėją, esą Rusijos ir Gruzijos karas rodo, kad galios balansas Eurazijoje pakito Vakarų nenaudai.
Jo argumentacija tokia: Vladimiras Putinas norėjo atkurti Rusijos armijos, kaip karinės jėgos, patikimumą ir parodyti, kad Vakarų saugumo santykiai, susidūrę su Rusijos galia, nieko nereiškia. Pirmasis tikslas pasiektas tik iš dalies (ūmūs veiksmai leido laimėti prieš Gruzijos armiją), tačiau antrasis tikslas įgyvendintas sėkmingai. Artimos Amerikos sąjungininkės pažeminimas atskleidė silpnąsias Vakarų vietas. Karo pamoka, kaip rašo G. Friedmanas, yra ta, kad kol Jungtinės Valstijos yra pririštos prie Artimųjų Rytų, jų garantijos nieko vertos.
Be to, Amerikos paskelbtas atakos prieš Gruziją pasmerkimas buvo tik prieštaringa pompastiška retorika. Ar Amerika tikrai nori, kad Rusija parduotų modernias priešraketinės gynybos sistemas Iranui ir Sirijai ir taip apsunkintų Izraelio gynybą? Jeigu ne, Amerikai geriau pamiršti Gruziją. O Europa beveik neturi ekspedicinių pajėgų, jos priklausomybė nuo Rusijos dujų auga. G. Friedmanas daro išvadą, kad Rusija įstūmė Ameriką į kampą. Kiekviena regiono šalis dabar iš naujo įvertina ryšius su Maskva. Rusija naudojasi Irako ir Afganistano sudaryta galimybe kurti naują realybę.
Ar tai tiesa? G. Friedmano argumentai yra suprantami, bet nepakankami. Vakarai vis dar turi vieną dalyką, kurio nėra Rusijoje. Tai garbingi ir patikimi verslininkai. Juk Rusijos globalūs kleptokratai nori, kad jų verslai būtų įteisinti ir sulauktų pelningų ir saugių investicijų.
Geriausias kelias būtų pradėti nuo sankcijų prieš bet kurį verslą Pietų Osetijoje arba Abchazijoje, t. y. būtų kuriami tokie mechanizmai kaip vizų neišdavimas ir įtraukimas į juodąjį sąrašą.
Kremliaus propagandos mašina stengiasi įtikinti visuomenę, kad Rusija eina teisingu keliu ir netgi kad gyvenimo sąlygos gerėja. Bet jai sunku įtikinti žmones, kad gyvenimas Rusijoje yra geras. Ir kaip tai įmanoma? Korupcija nevaldoma, infrastruktūra griūva, paslaugų sfera daro gėdą.
Taigi Rusijos geopolitinė ataka gali būti susilpninta ir dėl pasidalijimų bei skilimų Kremliaus elite.
Pagal 2008 m. rugsėjo 11 d. The Economist informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |