|
Baisusis Polonis siaučia po pasaulį...
Česlovas Iškauskas, politikos apžvalgininkas 2006 12 07
Kas bendra tarp V. Šekspyro Hamleto Polonijaus, Šefildo mieste esančio lenkiško restorano Polonius ir radioaktyvaus Dmitrijaus Mendelejevo lentelės elemento polonio-210, kuriuo neva nunuodytas buvęs KGB agentas A. Litvinenka? Ogi nieko.
Bet neskubėkime spręsti.
Hamletas ir Polonijus...
Štai vieno Hamleto epizodo interpretacija iš studentiško forumo http://www.cha.lt/:
Hamletas pas motiną nueina kaip tik tuo metu, kai pas ją buvo užėjęs Polonijus. Jei jis pasislėpė už užuolaidos, tai galima neabejoti, kad tai naujasis karalienės meilužis. Hamletas, šalia lovos pamatęs vieną vyrišką batą, supranta, kad kambaryje dar kažkas yra. Jis pagalvoja, kad tai karalius ir prisimena haliucinacijų sukurtai šmėklai duotą pažadą. Iš kišenės jis išsitraukia turistinį peiliuką, tačiau pirmu bandymu atsilenkia nagų žirklutės. Apimtas įniršio, Hamletas to nepastebi ir puola judančią užuolaidą. Bet iš tikrųjų Polonijus miršta po to, kai jį išmeta pro balkoną, nes nagų žirklučių žaizdos buvo negilios. Po to Hamletas pakalba su motina, kuri jam liepia važiuoti pasigydyti į Angliją, nes girdėjusi, kad ten dirba geriausi psichiatrai. Hamletas susiparinęs išeina ir iš keršto lavoną paslepia po laiptais, kur jo niekas nerastų ir pūvančio lavono tvaikas varytų visus iš proto. Galiausiai karaliaus nervai neišlaikė ir Hamletas per prievartą buvo išsiųstas į Angliją.
Gal kas pridurtų, kad Hamletas Anglijoje pamėgo narkotikus ir į Danijos karalystę jų atsiveždavo pavaišinti karališkos giminės bendramečius. Tais laikais populiariausias nuodas buvo arsenas, bet šaltiniuose galima rasti ir kur kas vėliau Mendelejevo lentelėje 84-oje pozicijoje sugrupuoto polonio. Vadinasi, niekdarys ir Ofelijos meilužis Polonijus buvo gavęs personažo vardą pagal šį nuodingą elementą?
Koks ryšys tarp Lenkijos ir polonijaus?
O štai šiuolaikinis pranešimas taip pat iš britų karalystės. Šefilde, Šiaurės Anglijos mieste, gyventojų skaičiumi ir gamtovaizdžiu labai panašiu į Vilnių, taip pat garsėjančiu didingomis pilimis, kuriose XVI a. buvo kalinta Škotijos karalienė Marija Stiuart ir kuriame gaminama apie pusė viso pasaulio chirurgijoje naudojamų skalpelių, septintąjį dešimtmetį atsidarė lenkų išeivio Boguslavo Sidorovičiaus restoranas Polonius. Taip šią užeigą savo šalies garbei pavadino Šefilde koncertavusi Lenkijos folkloro grupė, kurios nariu ir buvo restorano šeimininkas. Idėją įkurti restoraną jam davė grupėje grojęs chemikas, kuris žinojo apie garsią lenkų mokslininkę Marija Kiuri (Maria Skłodowska-Curie), 1897 metais atradusią cheminį elementą polonijų, sukėlusį tokį skandalą XXI a. pradžioje.
Šiomis dienomis, kaip rašo vokiečių Die Welt, šeimininkas negali atsidžiaugti klientų antplūdžiu. Dabar vakarais jiems gaminama dukart daugiau patiekalų negu anksčiau, ir jie visai nesibaimina baisaus radioaktyvaus nuodo.
Polonį galima laisvai nusipirkti...
Kitas britų dienraštis The Times praneša, kad radioaktyvaus polonio-210 laisvai galima nusipirkti per internetą. Amerikos kompanija United Nuclear, esanti Naujosios Meksikos Albukerko mieste, skelbia, kad už porciją polonio teks mokėti viso labo 69 dolerius plius pakuotė ir pašto išlaidos. Į užsakymą įeina Alfa, Beta, Gama izotopai, taip pat ir polonis-210. Kompanijos tinklapyje reklamuojama, kad jeigu jūs ieškote švarių, tikslių ir sertifikuotų radiacijos šaltinių, tai jūs patekote ten, kur reikia. Visi izotopai užsakovui išsiunčiami, vos jie praeina atominio reaktoriaus procesą.
Firma specializuojasi smulkiais užsakymais ir ragina pirkėjus nebijoti Vidaus saugumo ministerijos pareigūnų, nes gerbia privatų gyvenimą ir neteikia informacijos apie šių cheminių reagentų įsigijimą. Los Alamouso miesto laboratorijos specialistai tikina, kad polonis-210 net 250 milijardų kartų toksiškesnis už ciano vandenilio rūgštį.
Jeigu taip, rašo The Times, tai Skotland Jardo tyrėjams, kurie dabar nuvyko į Maskvą, teko nelengvas uždavinys nustatyti nuodų šaltinį. Anksčiau buvo manoma, kad polonį-210 galima gauti tik valstybės kontroliuojamoje branduolinėje gamykloje. Tuo tarpu Rusijos atominės energijos agentūros vadovas Sergejus Kirijenka tvirtina, kad kiekvieną mėnesį Rusija Amerikos kompanijoms mokslo tikslams parduoda beveik 8 gramus šio radioaktyvaus elemento.
United Nuclear priima užsakymus tik internetu ir išsiunčia užsakovams, gyvenantiems JAV, tačiau, pažymi The Times, kas uždraus amerikiečiui, gavusiam tokį retą siuntinį, jo turinį persiųsti į kitą šalį...
***
Tuo tarpu Skotland Jardo elitinio padalinio SO15 bendradarbiai, atvykę pirmadienį į Maskvą, iš pradžių norėjo apklausti pagrindinį įtariamąjį, FST karininką Andrejų Lugovojų. Tačiau lyg tyčia, buvęs KGB karininkas, dabar verslininkas kartu su savo šeimos nariais atsigulė į ligoninę. Jie sakosi taip pat užkrėsti poloniu...
Be šio žmogaus britų tyrėjai ketina susitikti su dar dviem buvusiais KGB bendradarbiais, kurie lapkričio 1-ąją susitiko su A. Litvinenka Londono viešbučio Millenium Mayfaire bare...
Britų tarnybų MI-5 ir MI-6 darbuotojai sakė, kad kankinančiai mirčiai pasmerkto A. Litvinenkos istorija turėjo tapti pamoka visiems jo draugams ir bendraminčiams, netgi teroristinei organizacijai Al Qaeda, su kuria turimais ryšiais neva gyręsis nužudytasis.
Vadinasi, įtaria žurnalas Newsweek, galingasis, šiek tiek mistifikuotas ponas Polonis toliau siaučia po visą pasaulį ne tik istorinėje, bet ir dabartinėje erdvėje.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |