C. Rice užsipuola paranojišką Maskvą
2008 09 23

Jungtinių Valstijų valstybės sekretorė Condoleezza Rice ketvirtadienį pažėrė kol kas aštriausios kritikos Rusijai, apkaltino Maskvą autoritarizmu šalies viduje, paranojiška agresija užsienyje ir pavadino judančia vienos krypties keliu į tarptautinę izoliaciją.
Jos komentarai rodo, kad Jungtinės Valstijos dėl praėjusį mėnesį vykusio Rusijos ir Gruzijos karo siekia performuoti politiką Rusijos atžvilgiu, ir žymi prasčiausią Vašingtono ir Maskvos santykių padėtį nuo Sovietų Sąjungos žlugimo prieš 17 metų.
Rusijos tarptautinė padėtis yra blogesnė negu bet kada nuo 1991 metų, pabrėžė ji kalboje transatlantinei politikos studijų organizacijai German Marshall Fund Vašingtone. Jungtinių Valstijų valstybės sekretorė taip pat paminėjo šalies asmeninių laisvių ribojimą, savavališką priverstinį teisės vykdymą ir traktavimą ir įsišaknijusią korupciją. Be to, kaip pažymėjo C. Rice, matyti tas paranojinis, agresyvus entuziazmo impulsas, kuris Rusijos istorijoje pasireikšdavo ir anksčiau. Tokius impulsus Rusija demonstruodavo į demokratinius pokyčius kaimyninėse šalyse reaguodama kaip į grėsmes jos pačios saugumui.
C. Rice taip pat užsiminė apie suirutę Rusijos finansų rinkose dėl Gruzijos konflikto ir tvirtino, kad lyderiai kenkia savo šalies ekonomikai, o strateginis Jungtinių Valstijų tikslas yra paaiškinti Rusijos lyderiams, kad jų pasirinkimas veda Rusiją į izoliaciją.
Jungtinių Valstijų pareigūnai teigia, kad jie siekia suvienyti savo ir Europos pastangas dėl paramos Gruzijai, pasmerkti Rusijos elgesį, tačiau nori bendradarbiauti su Maskva dėl klausimų, kurie yra aukščiau abipusių interesų.
Vis dėlto Jungtinių Valstijų pastangos yra komplikuotos dėl Europoje tvyrančios įtampos, kalbant apie Ukrainos ir Gruzijos narystės NATO klausimą, ypač turint galvoje praėjusio mėnesio įvykius ir Europos Sąjungos nevieningą požiūrį į Rusiją ir visiškai skirtingas šalių narių valstybės politikas dėl Maskvos, kaip energijos tiekėjos, vaidmens.
Vakar Tarptautinis strateginių studijų institutas, Jungtinės Karalystės mokslinis institutas, pabrėžė, kad Gruzija įvesdama karius į Pietų Osetiją pakenkė savo siekiui tapti NATO nare ir taip sudarė sunkumų savo pagrindiniam strateginiam partneriui Jungtinėms Valstijoms, kurios patarė šio žingsnio nežengti.
Jungtinės Valstijos taip pat siekia Rusijos pagalbos Irano branduolinės programos klausimu. C. Rice kitą savaitę planuoja susitikti su savo kolega Rusijoje Sergejumi Lavrovu.
Pagal 2008 m. rugsėjo 19 d. The Financial Times informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |