Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Jungtinės Valstijos praras galingosios valstybės statusą (2)

2008 09 29

„Jungtinės Valstijos dėl finansinės krizės praras galingosios valstybės statusą pasaulio finansų sistemoje“, – ketvirtadienį pareiškė Vokietijos finansų ministras Peras Štainbriukas (Peer Steinbrück) ir apkaltino jas nesiėmus reguliavimo priemonių, galėjusių padėti išvengti krizės.

„Pasaulis taps daugiapolis, iškils stipresni ir daug kapitalo turintys centrai Azijoje ir Europoje, – sakė ministras Vokietijos parlamente. – Pasaulis jau niekada nebebus toks pat“. Be to, ministro nuomone, dolerio, kaip rezervinės valiutos, statusas gali tapti reliatyvus.

Tai buvo atviriausios svarbios Europos vyriausybės figūros pastabos nuo to laiko, kai Volstrite (Wall Street) prieš dvi savaites prasidėjo chaosas.

Ministras, kuris pastaruosius dvejus metus aktyviai dalyvavo Vokietijoje bandant suvaldyti finansų rinkas, taip kritikavo Jungtinių Valstijų vyriausybę, kad ši prieštarauja dėl griežtesnio reguliavimo netgi po praėjusios vasaros krizės ženklų. Pasak jo, Jungtinių Valstijų požiūris, kad rinkos turi išlikti kiek įmanoma laisvesnės nuo reguliavimo, „buvo ir supaprastintas, ir pavojingas“. Amerika, pasak P. Štainbriuko, nesugebėjo prižiūrėti investicinių bankų, todėl krizė kilo dėl jos pačios bankų sistemos kaltės ir silpnos bei suskaldytos jos priežiūros.

Bet Vokietijos finansų ministras teigiamai įvertino Jungtinių Valstijų krizės valdymo pastangas per pastarąsias dvi savaites, į kurias įėjo ir vyriausybės suplanuota 700 milijardų dolerių pagalba finansų sektoriui. „Vašingtonas, – sakė jis, – pagerino savo vardą veikdamas ne tik dėl Jungtinių Valstijų, bet ir dėl kitų tautų interesų“. Tačiau jis pakartojo, kad Vokietija atsisako pradėti panašią pagalbos operaciją naudojant mokesčių mokėtojų pinigus. „Krizė prasidėjo Jungtinėse Valstijose ir iš esmės krečia jas, – sakė ministras. – Europoje ir Vokietijoje tokia parama yra nei protinga, nei reikalinga“.

Jis taip pat apkaltino Vašingtoną atsisakius svarstyti Berlyno pasiūlymus, pateiktus praėjusiais metais. Tie pasiūlymai tik sukėlė pasityčiojimą ir buvo sutikti kaip tipiški pernelyg didelio reguliavimo Vokietijoje pavyzdžiai.

Pagal 2008 m. rugsėjo 25 d. „The Financial Times“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 2)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1250)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (299)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (341)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (649)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (167)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras