|
Režimo šalininkai įtikinamai laimi Baltarusijoje
2008 10 03

Kandidatai, lojalūs autoritarinio režimo šalininkui Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, laimėjo visas 110 vietų parlamente sekmadienio rinkimuose, kuriuose, atrodo, bent jau buvo siekta parodyti, kad kontrolė šalyje susilpnėjo.
Nors A. Lukašenka pažadėjo, kad rinkimai bus laisvi ir teisingi, taip siekdamas pagerinti santykius su Jungtinėmis Valstijomis ir Europos Sąjunga, kurios įvedė griežtas sankcijas Baltarusijai kaip atsaką į autoritarinį valdymą, opozicijos lyderiai perspėjo, kad balsavimo rezultatai bus klastojami.
Baltarusija, buvusi sovietų respublika, kurioje gyvena 10 milijonų žmonių, palaiko artimus diplomatinius ir etninius ryšius su kaimynine Rusija, nors kartais iškyla nesutarimų, ir, atrodo, kad A. Lukašenkai pavyko bent iš dalies pastaraisiais mėnesiais sukiršinti Kremlių su Vakarais ir sumažinti šalies priklausomybę nuo įtakingosios kaimynės.
Atsakydama į kylančią įtampą dėl konflikto Gruzijoje tarp Rusijos ir Vakarų, Europos Sąjunga pabandė užmegzti ryšius su Baltarusija ir patraukti ją į savo pusę, bet Europos lyderiai davė suprasti, kad daug kas priklausys nuo to, kaip vyks rinkimai.
A. Lukašenka, atėjęs į valdžią 1994 metais, pareiškė, kad yra pasiryžęs leisti opozicijos kandidatams varžytis dėl vietų. Be to, praėjusį mėnesį jis paleido politinius kalinius, tarp jų ir žinomiausią Aleksandrą Kazuliną, kuris ilgai atliko bausmę už protestų rengimą.
Tačiau sekmadienį opozicijos lyderiai apibūdino rinkimus kaip farsą, teigė, kad jiems buvo uždrausta pasirodyti per valstybės kontroliuojamos televizijos naujienas ir rengti susitikimus su rinkėjais. Jie sakė esantys tikri, kad iš viso balsavimas buvo nesąžiningas, nes jiems nebuvo leista stebėti balsų skaičiavimo.
Keli šimtai opozicijos rėmėjų susirinko centrinėje aikštėje, kad pasmerktų A. Lukašenką ir paragintų Vakarus padaryti tą patį. A. Kazulinas kalbėjo, kad Baltarusijos žmonės norėtų geresnių santykių su likusia Europa, tačiau negali jų pasiekti dėl griežto A. Lukašenkos valdymo. Mes turime daugybę faktų, rodančių, kad šie rinkimai nebuvo demokratiški, sakė jis.
A. Lukašenka leido Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos stebėtojams tikrinti ir kontroliuoti rinkimus. Jų šio mėnesio pranešime skelbiama, kad kampanija buvo prislopinta, o opozicija turėjo labai mažai galimybių perduoti savo pranešimus, jeigu iš viso jų turėjo.
Pagal 2008 m. rugsėjo 30 d. International Herald Tribune informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |