|
Jungtinių Valstijų perspektyvos
2008 10 06

Finansinė krizė silpnina Jungtinių Valstijų, kaip vienintelės galingosios pasaulio valstybės, statusą. Praktiškai Jungtinės Valstijos jau patiria įtampą karinėje srityje Afganistane ir Irake, o dabar prisidėjo ir finansinės problemos. Žvelgiant iš filosofinės perspektyvos, šaliai bus sudėtingiau plėtoti laisvos rinkos idėjas, kai jų pačių rinkos žlunga.
Politikos filosofas Johnas Grayus savaitraštyje The Observer rašė: Tai yra istorinis geopolitinis pasikeitimas, dėl kurio pasaulio galios balansas pakeistas negrįžtamai.
Pasak jo, Amerikos globalinės lyderystės era, kuri tęsėsi nuo Antrojo pasaulinio karo, pasibaigė. Amerikos įsitikinimai dėl laisvosios rinkos sunaikino patys save, o kai kuriose šalyse išlaikyta rinkų kontrolė pasiteisino. Pasikeitimą galima tam tikra prasme net sulyginti su Sovietų Sąjungos žlugimu, nes žlugo visas valdymo modelis ir ekonomika. Simboliška, kad kinų astronautai išėjo į atvirą erdvę, kai Jungtinių Valstijų finansų sistema patiria tokių sunkumų.
Ne visi sutinka, kad atėjo Amerikos apokalipsė. Juk sistema ne sykį patikrinta. Vis dėlto, atrodo, kad vienos likusios pasaulio galingosios valstybės sąvoka, atsiradusi pasaulyje po komunizmo žlugimo (ir numatytos istorijos pabaigos), jau nebėra pagrįsta, nes prarado savo validumą. Netgi neokonservatoriai pripažįsta, kad kuriasi daugiapolis pasaulis, bet jame kaip lyderę jie mato Ameriką.
Robertas Kaganas žurnale Foreign Affairs šį rudenį rašė: Tie, kurie šiandien skelbia, kad Jungtinės Valstijos patiria nuosmukį, pernelyg idealizuoja Amerikos praeitį.
Jungtinės Valstijos ir kitos demokratinės tautos, jo nuomone, turi stiprinti savo nacionalinį suverenitetą, Azijos ir Europos demokratijos turi iš naujo atrasti, kad progresas liberalios tvarkos link priklauso ne tik nuo įstatymų ir siekių, bet ir nuo galingų tautų, galinčių jį remti ir ginti.
R. Nibletto manymu, Jungtinės Valstijos pateko į krizę, o naujos kylančios galios plečia ekonominę įtaką. Tačiau reikia atkreipti dėmesį į struktūrinį lygmenį. Nėra abejonės, kad prezidentas G. W. Bushas sukūrė nemažai problemų, vienos iš kurių nesėkmė Irake ir sunkumai Afganistane. Tačiau struktūriškai Jungtinės Valstijos tebėra stiprios.
Amerika vis dar be galo patraukli kvalifikuotiems imigrantams, o kompanijos Microsoft ir Google vis dar veikia, tęsė jis. Galima paklausti krizė palyginti su kuo? Kinijai reikia didelio augimo, kad išlaikytų savo populiaciją ir išvengtų neramumų per ateinančius 1520 metų. Rusija kuria įvairias nelabai užtikrintas strategijas. Indijoje dideli vidiniai nesutarimai. Europa jau parodė, kad negali išeiti iš stagnacijos taip dinamiškai kaip Jungtinės Valstijos.
Bet Jungtinės Valstijos turi atgauti finansinius pagrindus ir apsvarstyti karines galimybes. Jeigu jos turės mažiau pinigų, sumažės ir jėga, teigia R. Niblettas.
Pagal 2008 m. spalio 1 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |