Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Imperinio amžiaus saulėlydis

Antanas Manstavičius
2008 10 11

Šaltojo karo pabaiga reiškė JAV vienvaldystės pradžią. Pasaulinė finansų krizė gali reikšti jos pabaigos pradžią.

Imperinio persitempimo spąstai.

Kai kurių istorikų teigimu, amžinybės simboliu vadinama Romos imperija kadaise sužlugo, nes neatlaikė nepaprastos karinės ir ekonominės įtampos - vadinamojo imperinio persitempimo. Modernaus pasaulio galios centru laikomų Jungtinių Valstijų kariuomenė pastaruoju metu yra giliai įklimpusi Afganistane ir Irake, o galimo Irano puolimo planai atrodo panašesni į pasaką negu į realybę. Didelio masto karinei operacijai Jungtinės Valstijos pristigtų gyvosios jėgos - karių, todėl bene vienintelės galimos alternatyvos yra oro atakos arba specialiųjų pajėgų išpuoliai. Jų tikriausiai neužtektų, kad būtų nuverstas valdantysis Teherano režimas, toks nemalonus Vašingtono elitui.

Be akivaizdžių problemų panaudojant karinę galią, finansinis persitempimas - kita itin pavojinga praraja, į kurią Jungtinės Valstijos nusirito prezidento George'o W. Busho valdymo metais. Jau nieko nebestebina nuolat rekordus viršijantis ekonomiškai pajėgiausios ir labiausiai prasiskolinusios pasaulio valstybės biudžeto deficitas. Naujausias finansų sektoriaus gelbėjimo planas mokesčių mokėtojams kainuos dar daugiau pinigų, o šie Jungtines Valstijas dar giliau panardins į skolas.

Pasak BBC apžvalgininko Paulo Reynoldso, nepatogi dilema iškyla net filosofiniu lygmeniu - neregėto masto valstybės įsikišimas į laisvosios rinkos funkcionavimą JAV reiškia tai, kad dabar bus itin keblu spausti trečiojo pasaulio šalis argumentais, jog laisvoji rinka yra vaistas nuo visų ekonomikos ligų. Mažiau svertų turės ir Pasaulio prekybos organizacija (PPO) bei Tarptautinis valiutos fondas (TVF) - du pretenzingos JAV galybės forpostai, ne vieną dešimtmetį bandę viso pasaulio mastu mažinti ekonomikos reguliavimą.

Tamsios pranašystės

Visos šios susikaupusios problemos sparčiai naikina vyraujantį optimizmą ir skatina prisiminti „tamsiuosius pranašus“, tokius kaip laisvosios rinkos fundamentalizmo kritikas Johnas Gray'us. Visai neseniai šis politikos filosofas britų dienraščiui „The Guardian“ pareiškė, jog po pastarojo sukrėtimo „jėgų pusiausvyra pasaulyje negrįžtamai pasikeitė“, o būsima Jungtinių Valstijų griūtis būsianti ne mažiau svarbi ir reikšminga negu Sovietų Sąjungos žlugimas.

„Kaip simboliška, kad Kinijos astronautai eina pasivaikščioti į kosmosą tuo metu, kai JAV iždo sekretorius yra parpuolęs ant kelių“, - ironizavo J. Gray'us, turėdamas galvoje nervingus JAV vykdomosios valdžios pareigūnų bandymus prastumti finansų sektoriaus gelbėjimo planą.

Žinoma, ne visi pasiryžę sutikti, jog amerikietiškoji apokalipsė iš tiesų yra neišvengiama. Optimistai geba rasti istorijoje pavyzdžių, kai JAV sugebėjo atsitiesti po itin skaudžių finansinių sukrėtimų. 1987 metais vienas svarbiausių pasaulio akcijų indeksų „Dow Jones“ per vieną dieną nukrito daugiau kaip 20 procentų. 2000-aisiais triukšmingai sprogo informacinių technologijų burbulas, bet JAV ekonomikai taip pat pavyko išvengti didesnių problemų.

Daugiašalio pasaulio vizija

Jei JAV ir pavyktų išvengti staigaus žlugimo, kuriuo globalizacijos paveiktame pasaulyje nėra suinteresuoti net jų konkurentai, permainos galėtų būti tokios didelės, kad neatpažįstamai pakeistų politinį pasaulio veidą. Analitikai vis garsiau kalba apie pabaigos link artėjančią vienašalio JAV dominavimo erą ir pasaulio sugrįžimą į labiau įprastą daugiašalės konkurencijos erą.

Tiesa, kol kas neaišku, ar šios permainos ilgainiui nesukels dar daugiau problemų, negu daugelio kritikuojama Jungtinių Valstijų vienvaldystė. Robertas Kaganas, vienas žymiausių pastarojo meto politikos komentatorių, skelbia XIX amžiaus stiliaus politikos sugrįžimą ir visas galimas jos pasekmes - tarp jų ir žūtbūtinį susipriešinimą, kuris galiausiai baigėsi dviem pasauliniais karais.

Kitaip tariant, vis daugiau nerimo kelia klausimas, kas pakeis „Pax Americana“, Amerikos garantuojamą taiką, padėjusią daugiau kaip pusę šimto metų išvengti tiesioginių karinių konfliktų tarp didžiųjų pramoninių pasaulio galybių. Užtenka prisiminti, jog Europos Ekonominė Bendrija, vėliau tapusi Europos Sąjunga (ES), buvo pats tikriausias šio prieštaringai vertinamo laikotarpio kūdikis, sugebėjęs pasiekti brandą visų pirma dėl to, kad Europą patikimai dengė ir tebedengia karinis JAV skydas. Jei JAV pasitrauktų, Europai ir visam likusiam pasauliui tektų gerokai daugiau atsakomybės - pavojų taip pat.

Įpėdinių stygius

Kalbant apie artėjantį JAV galios saulėlydį ne mažiau svarbūs klausimai būtų, kas ir kada galėtų bent iš dalies perimti jų vietą viso pasaulio mastu sprendžiant iškylančias problemas. BBC kalbintas britų strateginių tyrimų instituto „Chatham House“ direktorius Robinas Niblettas bent jau kol kas stiprių konkurentų nemato.

„Kinija, bandydama išmaitinti savo populiaciją ir išvengti didesnių neramumų, artimiausius 15-20 metų susidurs su nemenkais sunkumais. Rusija, nors iš tiesų ir nėra paprastas „popierinis tigras“, pasirinko ne pačią tinkamiausią strategiją, todėl gali nukentėti. Indiją drasko milžiniški vidiniai prieštaravimai. Europa ne kartą įrodė nepajėgianti veikti taip dinamiškai, kaip tai daryti sugeba Jungtinės Valstijos, - aiškino R. Niblettas. - Vis dėlto JAV privalo atgauti savo finansinę atramą. Nuo to, kaip šaliai seksis tai daryti, priklausys jos karinė galia. Turėdama mažiau pinigų Amerika ims stokoti jėgų.“

Dera prisiminti, kad finansų krizės fone artėja JAV prezidento rinkimai, kurie gali jau netrukus pakeisti šios šalies užsienio politikos kryptį. Respublikonų pažadai toliau laikytis pasaulio policijos vaidmens, regis, kelia vis daugiau abejonių.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras