Rusija siekia modernizuoti kariuomenę
2008 10 23

Milžiniškose pratybose, pavadintose Stabilumas 2008, dalyvavo dešimtys tūkstančių karių, tūkstančiai karinių priemonių ir aviacijos per visą Rusijos teritoriją ir yra didžiausias šalyje surengtas tokio pobūdžio karo žaidimas po Sovietų Sąjungos suirimo. Pratybų finale vadai liepė paleisti tris tarpkontinentines balistines raketas, galinčias gabenti branduolinį ginklą, iš kurių viena, pasak rusų pareigūnų, nuskriejo rekordinį daugiau nei 11,5 tūkstančio kilometrų atstumą.
Nors nėra konkretaus priešo, tokio masto Rusijos karinių pajėgų pratybos skirtos numalšinti neramumus pietiniame šalies pasienyje ir kartu atremti galimą Amerikos vadovaujamą puolimą.
Neramiais Boriso Jelcino valdymo metais Rusija buvo nukritusi iki vadinamojo trečiojo pasaulio standartų dėl aplaidumo ir biudžeto apkarpymų kariuomenei. Tuo tarpu naujoji Rusijos valdžia siekia sukurti pajėgas, realiai galėsiančias apginti šalies nacionalinius interesus. Kariuomenė ėmėsi programos, pagal kurią perkama nauja moderni ginkluotė, gerinamas kareivių mokymas ir sveikatos priežiūra, planuojama sutvarkyti pernelyg išpūstą karininkų korpusą.
Tuo tarpu į Rusijos karinės modernizacijos planus ir veiksmus Vašingtonas reaguoja ramiai. JAV kol kas karinio biudžeto didinimą ir kitus modernizacijos planus traktuoja daugiau kaip Rusijos vidaus politikos reikalą.
Rusija laidavo, kad šalis sutvirtins savo branduolinį atgrasymą ir patobulins konvencines pajėgas iki nuolatinės kovinės parengties būsenos. Tuo tarpu amerikiečių ekspertai neliko sužavėti. Kaip teigia JAV gynybos departamento pareigūnas, Rusija yra linkusi pompastiškai girtis dėl savo kariuomenės.
Visgi Rusijos karinių reikalų analitikas Daleas Herspringas teigia, kad Rusijos karinis renesansas gali įgalinti Maskvą daryti spaudimą buvusioms sovietinėms respublikoms ir Varšuvos pakto šalims, kurios yra prisijungusios prie NATO. Jis reziumuoja, kad dabartinis Rusijos valdžios elitas suvokė, kad užsienio politika be patikimos kariuomenės nėra užsienio politika.
Rusijos karinė modernizacija tai ne tik karinės technikos ar mokymų tobulinimas, bet ir kitoks pačios kariuomenės organizavimas. Pasak JAV pareigūnų, rusų planai karininkų korpusą nuo 400 tūkst. sumažinti iki 150 tūkst. sukels aukštesnio rango karininkų pasipriešinimą. Be to, Pentagonas tvirtina, kad Kremlius žino, kad jo karinė biurokratija yra labai korumpuota. 2000 m. tuometinio prezidento Vladimiro Putino užsakytas auditas parodė, kad apie 40 proc. biudžeto, skirto ginkluotės programoms ir atlyginimams, buvo išvaistyta ar pradingo. Taip pat nustebino naujo gynybos ministro pasirinkimas, kadangi juo tapo žmogus ne iš kariuomenės, o buvęs finansų ir mokesčių ekspertas.
Visgi ekspertai teigia, kad pagrindinis pavojus Rusijos karinei reformai yra ne užsienio šalių armijos, bet šalies ekonominė krizė dėl krintančios naftos kainos.
Pagal 2008 m. rugsėjo 20 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |