Rusijos prezidentas OPEC vadovams nieko nežada
2008 10 28
Kai naftos kaina krinta ir pasaulis baiminasi dėl ekonominės recesijos, naftą eksportuojančių šalių organizacija (OPEC) patikrino Rusijos prisijungimo prie naftos gavybos sumažinimo, siekiant išlaikyti pasaulines kainas, perspektyvas Rusija yra didžiausia naftos eksportuotoja, neįeinanti į OPEC.
Aukšto lygio susitikimuose Rusija vėl pademonstravo nenorą įsipareigoti. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas susitikime su OPEC generaliniu sekretoriumi Abdalla Salem el-Badri teigė, kad Rusija yra suinteresuota užmegzti glaudesnius ryšius su kartelio šalimis, bet nepažadėjo sumažinti naftos gavybos, nuo kurios priklauso šalies biudžetas.
OPEC generalinis sekretorius patvirtino, kad vykdamas į Maskvą jis ir nesitikėjo, kad Rusija sutiks nutraukti naftos gavybą, jis tik norėjo pasidalyti su rusais duomenimis apie galimą pasiūlos perteklių metų gale.
Rusijos vicepremjeras Igoris Sečinas pridūrė, kad norėdama palaikyti pasaulinę kainą Rusija gali dalį eksportui skirtos naftos nukreipti į nacionalinį naftos rezervą ir taip riboti pasiūlą pasaulinėje rinkoje. Visgi Rusija kol kas neturi tokio naftos rezervo ir lieka atviras klausimas, kada ji gali tokį turėti.
OPEC vadovai paskelbė, kad per skubų viršūnių susitikimą Vienoje bus nuspręsta sumažinti naftos gavybą apytiksliai 1 milijonu barelių per dieną. Tokių veiksmų skatina imtis baimė, kad dėl pasaulinės ekonominės recesijos naftos kaina gali dar kristi. Tuo tarpu OPEC generalinio sekretoriaus vizitas į Maskvą buvo žinia, kad Saudo Arabija viena neprisiims visų finansinių nuostolių. Akivaizdu, kad kartelio šalys ateityje nežada imtis radikalaus naftos gavybos nutraukimo be pagrindinių naftą eksploatuojančių šalių, nepriklausančių OPEC, pavyzdžiui, Rusijos, žinios.
Visgi prieštaringas Maskvos ir OPEC bendradarbiavimas nėra palankus naftą importuojančioms valstybėms, kurioms naftos kainos kritimas yra naudingas.
Maskvos santykiai su OPEC yra įtempti, nes Rusija nepriklausydama karteliui ir realiai nesiimdama jokių veiksmų, gauna naudos iš pastarojo naftos gavybos pristabdymų ir kitų veiksmų, kuriais siekiama palaikyti pasaulinę naftos kainą. Visgi dabartinis naftos kainos kritimas pridarė nuostolių Rusijai, kurios įplaukos į biudžetą priklauso nuo gamtinių išteklių eksporto.
Pagal 2008 m. spalio 22 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |