Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Europa sudaro norų sąrašą naujai JAV prezidento administracijos užsienio politikai

2008 11 15

Dieną prieš Barackui Obamai užkariaujant Ameriką, Europa būsimam JAV prezidentui sudarė norų sąrašą. Praeitą pirmadienį (lapkričio 3 d.) susitikime Marselyje, Prancūzijoje, 27 Europos Sąjungos šalių užsienio reikalų ministrai surašė šešių puslapių laišką Baltųjų rūmų naujakuriui, kuriame reikalaujama lygiaverčių transatlantinių JAV ir Europos santykių.

„Europos viziją“, kitaip ES užsienio politiką, sudaro keturi prioritetai – Afganistanas, Viduriniai Rytai, Rusija ir efektyvus daugiašališkumas, į kurį įeina JTO, Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir tarptautinės finansų sistemos reformos bei G8 grupės išplėtimas iki G14. Pateiktas sąrašas yra europiečių siūlymas, kur jie gali padėti būsimajam JAV prezidentui.

Visgi Didžiosios Britanijos premjeras Gordonas Brownas ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel yra linkę palaukti, kol išrinktasis prezidentas apsipras naujame poste ir susidėlios prioritetus, o Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy, šiuo metu nustatantis ES darbotvarkę, nekantrauja išreikšti savo pastabas B. Obamai.

Šį savaitgalį vyks pasaulio viršūnių susitikimas Vašingtone, kuriame dalyvaus jau postą paliksiantis prezidentas George’as Bushas, tačiau europiečiai, kaip ir kitų regionų atstovai, tikisi susitikti su B. Obama.

Pasak Roberto Cooperio, ES šalys B. Obamai nori pasiųsti žinutę, kad jis iš karto imtųsi Vidurinių Rytų šalių reikalų: „Viduriniuose Rytuose yra dalykų, kuriuos gali padaryti pirmaisiais metais, o vėliau – nebe“.

Taip pat Europa turi didelių vilčių dėl „šviežio“ transatlantinių santykių starto, kuriems ypač daug žalos buvo padaryta George’o Busho pirmoje kadencijoje. Pirmas išbandymas bus Afganistanas. Europiečiai, ypač Vokietija, bus spaudžiami dėl didesnio vaidmens atstatant karo nuniokotą šalį. Pavyzdžiui, kitais metais Vokietijoje vyks rinkimai, o šalies kanclerė ir užsienio reikalų ministras gali vengti imtis ryžtingų sprendimų dėl visuomenėje nepalankiai vertinamo karo.

Bene didžiausias išbandymas B. Obamai bus Irano branduolinės programos problema. Ekspertai mano, kad M. Ahmadinejado režimas atmes amerikiečių mėginimus derėtis, o Baltieji rūmai, siekdami išvengti naujo karo, gali imtis naujų drakoniškų ekonominių sankcijų. Tam, kad jos būtų veiksmingos, naujajam prezidentui B. Obamai reikės Europos šalių, Rusijos ir Kinijos paramos.

Europiečiai ir toliau neišvengiamai konfrontuos su Kremliumi Gruzijos, Bosnijos, energetikos, NATO plėtros ir priešraketinės gynybos Europoje klausimais. ES šalių užsienio reikalų ministrų laiške Vašingtonui sakoma, kad Europai reikia Rusijos kaip partnerio, todėl Vakarai turi susitaikyti, kad Rusija turi atgauti regioninę galią.

Pagal 2008 m. lapkričio 12 d. „The Guardian“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (451)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (63)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (166)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras