|
Nikolas D. Kristofas. Obama, Miša ir lokys (1)
2008 11 25

Sužeistas ir piktas lokys sudraskė mažą šalį, klestinčio kapitalizmo anklavą, kur garbinama Amerika. Net pagrindinė gatvė pavadinta prezidento Džordžo Bušo, apsilankiusio joje 2005 m., garbei. Taip pat gyventojus glumina Vakarų abejonės ir požiūris dėl jų, gruzinų, elgesio su rusais.
Šiuolaikinės Gruzijos architektas yra Michailas Saakašvilis, kitaip Miša. Jis yra jaunas, charizmatiškas, išsilavinimą įgijęs JAV ir formuodamas vyriausybę įtraukia panašius į save.
Po rugpjūčio mėnesį vykusio karo su rusiškuoju lokiu, Gruzija desperatiškai siekia narystės NATO, o vienas dalykų, dėl kurio sutarė abu kandidatai į prezidentus Barakas Obama ir Džonas Makeinas, buvo šios Kaukazo valstybės integracija į Aljansą.
Visgi naujai išrinktas JAV prezidentas, jei nori išvengti naujo šaltojo karo, turės ieškoti naujos strategijos Rusijos atžvilgiu ir įveikti Mišos spaudimą. Atidžiau pažiūrėjus, akivaizdu, kad Gruzija nėra demokratijos švyturys, kaip dažnai manoma Amerikoje. Pavyzdžiui, visą šalies žiniasklaidą kontroliuoja vyriausybė.
The New York Times apžvalgininko manymu, Miša, pavargęs nuo besitęsiančių Rusijos provokacijų ir paskatintas turimos JAV paramos, pamatė galimybę atstatyti teritorijas, kurias netiesiogiai kontroliavo Rusija, tačiau neapskaičiavo savo veiksmų.
Po karo JAV Gruzijai suteikė 1 milijardo JAV dolerių paramą, tačiau karinės pagalbos suteikimas yra beprasmis, nes gruzinų kariuomenė niekada nebus tokia stipri, kad sulaikytų Rusiją. O prekyba ir investicijos suteiktų jai tarptautinio ekonominio svorio ir kartu galėtų varžyti Rusijos veiksmus.
Šiuo metu būtų neišmintinga priimti Gruziją į NATO. Gruzijos ateitis turi būti ne karinis aljansas, o ekonominis augimas.
Kadangi Rusija elgiasi neatsakingai, tikėtina, kad B. Obamos administracija pasiduos pagundai tęsti NATO plėtrą ir priešraketinės gynybos sistemos Europoje diegimą. Tačiau būtų galima įtraukti, įpareigoti Rusiją, kaip JAV yra pasielgus su Kinija, o ne tiesmukai Rusiją kaltinti dėl šio necivilizuoto elgesio, nes blogai besielgiančio lokio baksnojimas nėra protinga diplomatija.
Pagal 2008 m. lapkričio 19 d. The New York Times informaciją parengė Kristina Puleikytė. |