Putinas ir prezidentavimas (1)
2008 11 28

Rusijos laikraštis Komsomolskaja pravda triumfuodamas rašė: Rusija pasaulinę finansų krizę suvaldo efektyviau nei kas kitas. Taip pat dar praeitą savaitę atrodė, kad Kremlius nekreipia dėmesio į baimę, kad situacija pasaulio rinkose galėtų paveikti ir Rusijos žmones. Dėl kainų kilimo, nedarbo lygio augimo (netgi stambiausia Rusijos naftos bendrovė Lukoil sumažino savo darbuotojų atlyginimus) ir panašių problemų nebuvo padaryta jokių oficialių pareiškimų.
Kremliaus pareigūnų susirūpinimą atskleidžia tik keletas detalių. Pavyzdžiui, Jekaterinburgo prokuratūra svarstė sankcijų skyrimo galimybę žurnalistams, rašiusiems apie vietinių bankų ir bendrovių situaciją.
Rusijos prezidentas, kalbėdamas Iževsko mieste, peikė Maskvos merą Jurijų Lužkovą ir du gubernatorius dėl jų siūlymų sugrąžinti tiesioginius gubernatorių rinkimus. Dmitrijaus Medvedevo teigimu, jei kurie nors gubernatoriai nėra patenkinti rinkimų sistema, jie laisvai gali pateikti savo atsistatydinimo pareiškimus.
Praeitą savaitę šalies premjeras Vladimiras Putinas ir D. Medvedevas Dūmoje prastūmė Konstitucijos pataisą, kad prezidento kadencija pratęsiama iki 6 metų. Stebėtojų teigimu, V. Putinas, kuris pagal Rusijos konstituciją negalėjo kandidatuoti į prezidentus trečią kadenciją iš eilės, dabar galės siekti prezidento posto, pasibaigus D. Medvedevo kadencijai.
Nors V. Putino rėmėjai kontroliuoja centrinę rinkimų komisiją, televiziją, parlamentą, kariuomenę, policiją ir saugumo tarnybas, V. Putinas nekontroliuoja dolerio, naftos kainų ar islamo ekstremistų Kaukaze. Pasaulinės naftos kainos nukritimas iki 50 JAV dolerių už barelį sudavė smūgį Rusijai, kurios biudžetas grįstas vidutine kaina 70 JAV dolerių už barelį. Šiuo metu valdančiosios klasės pelnams gresia pavojus ir nauja konkurencija dėl išteklių paskirstymo tarp politikų ir oligarchų sunkiai išvengiama. Politikos analitiko Dmitrijaus Oreškino teigimu, tai gali kelti pavojų V. Putino autokratiniam valdymui.
Paskutinėje savo kalboje V. Putinas davė suprasti, kad neleis, kad Rusija vėl būtų paveikta ekonominio šoko, kaip buvo 1990 ir 1998 m. Nuramindamas Rusijos piliečius, šalies premjeras pareiškė pakelsiantis pensijas bei bedarbio pašalpas ir pažadėjo sumažinti mokesčius smulkiajam verslui.
Krizės laikotarpiu V. Putinas rodo save kaip vadovaujantį, atsakingą asmenį. Dabar turėtų būti aišku, kas dominuoja Medvedevo ir Putino tandeme. D. Medvedevas gali kritikuoti dešiniųjų nihilizmą ir visagalę biurokratiją, tačiau niekas Rusijoje nesistebės, kai gruodžio mėnesį per nacionalinę televiziją į visuomenės klausimus atsakinės šalies premjeras V. Putinas.
Žurnalistas ir rašytojas Aleksandras Minkinas rašo, kad D. Medvedevas ir V. Putinas išsaugos savo galią, pasinaudodami krize kaip pasiteisinimu. Taip pat ilgainiui V. Putinas gaus naudos iš prezidento kadencijos pratęsimo, bet savęs kaip kelio į laisvę ir demokratiją vaizdavimas atskleidžia keistą logiką Ar retesni rinkimai reiškia daugiau galios suteikimo piliečiams?
Pagal 2008 m. lapkričio 26 d. Spiegel Online International informaciją parengė Kristina Puleikytė. |