Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  NATO užsienio reikalų ministrai susitinka svarstyti Gruzijos ir Ukrainos prašymų

2008 12 03

Prieš aštuonis mėnesius Bukarešte susiskaldžiusi NATO priėmė griežtą sprendimą dėl Gruzijos ir Ukrainos formalios integracijos į Aljansą. Šiuo metu konsensuso Šiaurės Atlanto aljanso narės nepriėjo ir tikėtina, kad sprendimas taip pat bus atidėtas.

NATO užsienio reikalų ministrai susirenka į Briuselį į dviejų dienų susitikimą, kurio pagrindinis klausimas yra Narystės veiksmų planas (NVP) Tbilisiui ir Kijevui. Tik analitikai teigia, kad Aljansas susiduria su didesnėmis problemomis. Pirma, kaip NATO tarsis su Rusija po rugpjūčio mėnesį vykusio karo su Gruzija. Antra, koks bus Aljansas, kai Džordžas Bušas paliks JAV prezidento postą. Nors niekas viešai nekalba, tačiau visi laukia NATO viršūnių susitikimo, įvyksiančio balandžio mėnesį, kai JAV atstovaus naujasis prezidentas.

JAV, Didžioji Britanija ir naujosios narės Lenkija, Čekija ir Baltijos šalys aktyviai remia Gruzijos ir Ukrainos siekį tapti NATO narėmis, tačiau tokiam žingsniui prieštarauja Vokietija ir Prancūzija, argumentuodamos santykių su Maskva pablogėjimu. Penkių dienų Gruzijos ir Rusijos karas tik paaštrino šią atskirtį tarp Aljanso narių ir sumažino Gruzijos galimybę užsitikrinti NVP. Be to, dalies NATO narių lyderių nuomone, rugpjūčio mėnesio karas yra ne vien tik Rusijos agresijos pavyzdys, bet kartu jį inspiravo ir neapdairus Gruzijos prezidento elgesys.

Ukraina, kurioje vis dar politinė krizė ir rietenos tarp prezidento Viktoro Juščenkos ir premjerės Julijos Tymošenko, o dauguma gyventojų nepritaria narystei NATO, taip pat vargu ar gali tikėtis NVP pasiūlymo. Ukrainos parlamento Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojo teigimu, Maskvos spaudimas ir politinė suirutė Kijeve užkirto kelią šaliai tapti NATO nare.

JAV siūlo kitus būdus priartinti abi šalis prie NATO be formalaus NVP, t. y. pasiūlyti joms politines ir karines reformas, kurias pastarosios privalės įgyvendinti be formaliai nustatyto termino. Šiuos planus palaiko ir Didžioji Britanija.

JAV pareigūnai atkakliai tvirtina, kad Vašingtono politika Gruzijos ir Ukrainos narystės NATO klausimu išlieka nepakitusi.

Pagal 2008 m. gruodžio 2 d. „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1082)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (205)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (280)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (495)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (117)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras