Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Lietuva
 
  Kai kurie lenkai įklimpo (3)

Prof. Vytautas Landsbergis, Europos Parlamento narys
2008 12 10

Į Lietuvą, Latviją, Estiją ir dvylika buvusios Sovietų Sąjungos šalių atėjo Lenkijos įstatymas štai toje neva „posovietinėje“ erdvėje gyvenantiems tautiečiams. Pasiūlyta lyg ir atskiras lenkiškas asmens tapatybės dokumentas norintiems jį turėti papildomai prie lietuviško arba ukrainietiško paso. Tuo dokumentu nustatoma ypatingas pageidavusių rūšiavimas: Lietuvos lenkas savo laisva valia gali tapti „lenku Rytuose“. Nors ir gyventų išvykęs Tolimuose Vakaruose – apie tai jau esu rašęs.

Geopolitinę keistenybę papildo „lenko rytuose“ pareigos Lenkijai ir lenkams – turbūt visiems lenkų kilmės asmenims visame pasaulyje.

Pareiga nekenkti; o jos atlikimą arba nusižengimą jai pagal įstatymą prižiūrės Lenkijos Respublikos konsulas. Taip Lietuvos piliečiai, prašę ar sutikę gauti „Lenko kortą“, prisiima kitos valstybės priežiūrą, ar gerai elgsis. Dabar iškilo klausimas dėl valstybės pareigūnų, netgi prisiekusių Lietuvai, kurie įsipareigoję ir kitai valstybei, kad juos prižiūrės, gal pabars, nurodys ar baus per savo konsulą. Toks pačios Lenkijos įstatymas, kuriuo įklimpusiems į kortą kaip situaciją sudaroma problemų.

Bus mėginančių kreipti, neva Lietuva – ar tai būtų Seimas, ar Konstitucinis Teismas – prasimano problemų. Tačiau ne Lietuva prasimanė „Lenko kortą“ su reguliuojančiu įstatymu, kurio taikymas Lietuvoje ir gali kelti konstitucinių problemų, ypač valstybės pareigūnams, tarnaujantiesiems Lietuvos kariuomenėje ir panašiai.

Tarnauji Lietuvai, bet įsipareigojęs Lenkijai - teisiškai prastoka situacija. Reikėjo galvoti. Jei nepagalvojo Lenkijos Seimo, turėjo pagalvoti Lietuvos Seimo nariai. Dar geriau - iš anksto pasvarstyti abiejų Seimų asamblėjoje, kurią turime.

Lenkijos Seimas galėtų dabar ateiti pagalbon sau ir kitiems, jei pataisytų Lenko kortos įstatymą. Tokia būtų papildoma nuostata, pavyzdžiui, kad konsulinės priežiūros institucija netaikoma kortos turėtojams kitos valstybės tarnyboje, ypač einantiems pareigas susijusias su ištikimybės tai valstybei priesaika.

Negali būti tokių pilietinių dilemų, kad gal pirmiausia „ištikimybė lenkams“, o tik po to – kažkokiai sumautai priesaikai, kurią davei kad ir Lietuvai „rytuose“. Ir dar konsului kontroliuojant.

Kadangi Rusijos Dūma jau rengia „ruso kortos“ įstatymą, o toji šalis deklaruoja ginsianti sootečestvininkus bet kur visomis priemonėmis, tai lenko kortos atsiradimas – visai ne juokas. Precedentas, broliai, kurį patys sukūrėte.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 3)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (192)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (145)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (5)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras