Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Ukraina kol kas tebėra „oranžinė“ (1)

Darius Varanavičius, politologas, žurnalo „Valstybė“ redaktorius
2008 12 12

Ukrainos politinė sistema beveik nuo pat Belovežo girios susitarimų pasirašymo ypatingu stabilumu negarsėjo. Anksčiau ją krėsdavo skandalai, susiję su Leonido Kučmos siekiais primesti šaliai autoritarinį režimą ir sulieti valdžios institucijas su stambiuoju oligarchiniu kapitalu, paskui buvo Kremliaus remti bandymai šalies vadovu padaryti Viktorą Janukovyčių, atvirai pasisakiusį už prorusišką Ukrainos kursą, bet turėjusį kiek atsitraukti po „oranžinės“ revoliucijos, iškėlusios Viktorą Juščenką. Tačiau net ir „oranžinės“ revoliucijos pergalė greičiau reiškė naujo skandalų ir neramumų etapo pradžią, o ne demokratinę šalies stabilizaciją.

Pradžioje prezidentui V. Juščenkai teko nuolat kovoti su į premjero kėdę atsisėdusiu V. Janukovyčiumi, kuris, jausdamas tvirtą Maskvos užnugarį, stengėsi visokeriopai apriboti prezidento įgaliojimus ir pagrindinius valdžios svertus sutelkti ministrų kabineto rankose. Lyg to būtų buvę negana, parlamento (Rados) rinkimuose nugalėjus demokratinėms jėgoms ir ministre pirmininke tapus ambicingajai Julijai Tymošenko, nesantaika ir valdžios nepasidalijimas įsižiebė jau tarp pačių demokratų. Viso to rezultatas – šių metų rudenį pasirodęs V. Juščenkos sprendimas dėl Rados paleidimo ir naujų parlamento rinkimų, kurie prezidentui galėjo nieko gero ir nežadėti, nes buvo aišku, kad prorusiškoms jėgoms atsiranda puiki galimybė išnaudoti demokratų tarpusavio nesutarimus. Tačiau tai, kokia politinė komedija prasidėjo po prezidento įsako dėl parlamento paleidimo, sunku įsivaizduoti bet kokioje normalioje vakarietiškoje valstybėje – vyriausybė, vadovaujama J. Tymošenko, atsisakė finansuoti neeilinius Rados rinkimus ir taip netikėtai paralyžiavo šalies vadovo valią. O kadangi dar prieš tai J. Tymošenko iniciatyva buvo apribotos V. Juščenkos galios, po gana ilgos tarpusavio trinties ir savotiškos aukščiausio politinės sistemos segmento krizės prezidentas buvo priverstas nusileisti ir atšaukti savo įsaką dėl parlamento paleidimo. Tai, kad šis žingsnis buvo neabejotinas smūgis į paširdžius V. Juščenkos autoritetui, kuris ir taip, palyginti su „oranžinės“ revoliucijos laikais, yra gerokai smukęs, galima neabejoti. Ypač po to, kai Rados pirmininkas Volodymyras Lytvinas, J. Tymošenko blokas ir V. Juščenką remianti partija „Mūsų Ukraina“ tarsi dovaną nusileidusiam prezidentui neseniai paskelbė, kad suformavo naują, neva tvirtesnę demokratinę koaliciją ir kiek pakoreguos ministrų kabineto sudėtį. J. Tymošenko, kaip visada ištikima savo stiliui, šį žingsnį netgi pavadino „istoriniu įvykiu“ ir pareiškė, kad politinė krizė Ukrainoje baigėsi.

Iš pirmo žvilgsnio tokia įvykių eiga turėtų džiuginti tiek V. Juščenką, tiek tikrąsias provakarietiškas Ukrainos jėgas, nes priešlaikiniai Rados rinkimai jas vėl galėjo nublokšti į opoziciją, o prezidentui pateikti ne itin palankų partnerį premjero pareigose. Tačiau atsižvelgiant į Kremliaus strateginius interesus Ukrainoje, kurie tikrai niekur nedingo pompastiškai paskelbus „oranžinės“ revoliucijos pergalę, situacija neatrodo tokia paprasta ir vienareikšmė. Ypač jei prisiminsime J. Tymošenko laikyseną per pastarąjį pusmetį, kai įtampa tarp jos ir prezidento, kadaise vieningai stojusių prieš prorusišką V. Janukovyčiaus savivalę, nuolatos didėjo. O paskutinysis žingsnis, tarsi demonstruojantis „silpnesniam“ V. Juščenkai geranorišką gestą, akivaizdžiai rodo, kad Ukrainos premjerė jau nusitaikė į prezidento postą. Tik klausimas, ar jos konkurencija su dabartiniu šalies vadovu bus dviejų provakarietiškų kandidatų dvikova.

Taip kalbėti leidžia prielaidos, kad Ukrainos atžvilgiu Kremlius pasirinko kiek kitokią taktiką, palyginti su kitomis posovietinėmis šalimis, kurių didžiumoje sėdi ramūs savi vietininkai. Variantas su V. Janukovyčiumi akivaizdžiai nepavyko, o ryžtis kam nors panašiam į Gruzijos įvykius Maskva, be abejo, neturi jokio noro. Vadinasi, potencialių šalininkų reikia ieškoti tarp esamų priešininkų, ir, sutikime, iš dabartinio demokratinio Ukrainos politinio elito J. Tymošenko tam tinka labiausiai. Ne dėl kokių nors savo asmeninių savybių ar materialinio suinteresuotumo, o dėl pažeidžiamumo šleifo, kuris, tikėtina, velkasi iš jos praeities.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1082)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (205)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (280)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (495)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (117)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras