Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Saugumas ir grėsmės
 
  Naujoji talibų taktika – pavojingas iššūkis NATO (15)

Kęstutis Girnius
2008 12 13

Sekmadienį Pakistane, prie Pešavaro miesto, daugiau kaip 200 Talibano kovotojų užpuolė NATO terminalą ir padegė apie 90 sunkvežimių, kurie vežė krovinius Afganistane dislokuotoms vakariečių pajėgoms. Tai didžiausios tokios rūšies išpuolis Pakistane ir, pasak policijos, buvo itin gerai suorganizuotas ir įgyvendintas.

Kitą dieną talibai sunaikino dar apie 50 sunkvežimių. Pastaruoju metu talibai pačiame Afganistane puldinėja ir naikina karinę medžiagą vežančius sunkvežimius.

Naujoji talibų taktika yra pavojingas iššūkis NATO ir Amerikai, kuris gerokai apsunkins pastangas atremti talibų puolimus, sustabdyti jų įtakos didėjimą.

Didžioji karo technikos, maisto ir kitų produktų dalis NATO pajėgoms Afganistane gabenami sunkvežimiais per Pakistano teritoriją. Afganistano pasienį faktiškai valdo talibai ir kitos musulmonų fundamentalistų grupuotės.

Pakistano valdžia ir ginkluotosios pajėgos, kurių įtaka yra minimali, nepajėgios apsaugoti krovinių, o NATO pajėgos neturi teisės veikti Pakistano teritorijoje. Išpuolių skaičius ir apimtis tik padidės, kaip ir NATO nuostoliai.

Tiesa, NATO pajėgų atstovas pažymėjo, kad kol kas talibų antpuoliai prieš sunkvežimius neturėjo didesnio poveikio NATO daliniams. Tačiau Vašingtonas ketina tartis su Baltarusija, Rusija ir Vidurio Azijos šalimis dėl leidimo per jų teritoriją gabenti reikalingą medžiagą. Leidimą JAV veikiausiai gaus, bet gabenti medžiagą tūkstančius kilometrų prastais keliais brangiai kainuos.

Viena bėda – dar ne bėda. Antpuoliai Pakistane parodė, kad ši šalis tampa kovos lauku, kaip tik tuo metu, kai jos vyriausybė yra nepaprastai silpna, o šalyje smarkiai plinti antiamerikietiškos nuotaikos.

Pačiame Afganistane smarkiai auga Talibų įtaka ir veikimo apimtis. Vieni aiškina, kad talibai valdo trečdalį šalies, kiti, kad daugiau negu du trečdalius. Talibai vengia stoti į atvirą kovą su amerikiečiais, nes žino, kad pralaimės. Bet jiems pergalių nereikia, vien savo būvimu jie įbaugina vietos gyventojus ir priverčia paklusti jų valiai.

Būsimasis prezidentas B. Obama ketina didinti Amerikos karių skaičių Afganistane. Kitų metų pradžioje keli pulkai bus perkeliami iš Irako į Afganistaną, didžioji dalis jų bus dislokuojami netoli Kabulo, nes ir ten jau nebesaugu. Manoma, kad NATO turės keisti savo taktiką ir daugiau jėgų skirti didesnių miestų apsaugai.

Vis daugiau politikų ir kariškių įsitikina, kad Afganistane, kaip ir Irake, reikia ieškoti politinio sprendimo ir atgauti gyventojų pasitikėjimą. Plinta anarchija, korupcija bei narkotikų prekyba.

Gyventojai yra nusivylę neveiksminga ir korumpuota prezidento Karzajaus valdžia, o taip pat ir tarptautine visuomene. Pažadai užtikrinti saugumą bei atkurti šalį liko pažadais. Daugelis afganų laiko amerikiečius ir NATO karius naujais okupantais, o afganai priešinasi okupantams.

Afganistanas bus vienas pirmųjų didžiųjų išbandymų B. Obamai. Per rinkimų kampaniją jis ne kartą kritikavo prezidentą G. Bushą dėl nutarimo pulti Iraką, neužtikrinus Afganistano saugumo ir nesunaikius al-Qaidos.

Jis pažadėjo gerokai padidinti karių skaičių Afganistane, stengtis įtikinti kitas NATO šalis aktyviau dalyvauti kovose Afganistane. Vargu, ar jam seksis. Padidintas karių skaičius neturės lemiamo vaidmens, o amerikiečių kantrybė pradeda išsekti.

Europiečiai veikiausiai atmes jo prašymą, o tai savo ruožtu gali pakenkti pastangoms gerinti transatlantinius ryšius.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 15)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (913)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (124)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (221)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (286)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras