Nacionalinės gėdos vizitas (1)
Aras Lukšas 2006 10 20
Antradienį naujienų agentūros pranešė, kad Europos komisijos pirmininkas Jose Manuelis Barrosso paragino Europos Sąjungą užimti vieningą ir griežtą poziciją prieš penktadienį įvyksiantį susitikimą su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Pranešama, kad M. Barrosso palietė tris temas: Gruzijos transporto blokadą, žurnalistės Anos Politkovskajos nužudymo tyrimą ir energetikos chartiją, kurią Rusija turėtų ratifikuoti.
Rengiant šį komentarą pasirodė žinia, kad ES užsienio reikalų ministrai ketina priimti rezoliuciją, smerkiančią Rusiją ir jos veiksmus prieš Gruziją. Dokumento projekte reiškiamas gilus susirūpinimas dėl priemonių, kurių Rusijos federacija ėmėsi prieš Gruziją ir jų ekonominių, politinių bei humanitarinių pasekmių. Maskva taip pat raginama nesiimti priemonių prieš Rusijoje gyvenančius Gruzijos piliečius.
Šiame kontekste Lietuvos parlamentarų elgesys atrodo tikrai antieuropietiškas. Būtent mūsų politikai per Rusijos Valstybės Dūmos tarptautinių reikalų komiteto pirmininko Konstantino Kosačiovo vizitą atidėjo rezoliuciją dėl Rusijos ir Gruzijos. Pačios vizito eigos ir pono Kosačiovo elgesio kitaip nepavadinsi, kaip vyresniojo brolio poza. Rusijos Dūmos komiteto pirmininkas ne tik gyrė mūsų Seimą, nepriėmusį minėtos rezoliucijos, bet ir noriai mokė lietuvius kaip reikia konstruoti santykius su Rusija.
K. Kosačiovas aiškiai leido suprasti, kad pardavusi Mažeikių naftą lenkams, Lietuva padarė didelę ekonominę klaidą. Įdomu, kad Lietuvoje neatsirado nė vieno politiko, sugebėjusio aiškiai pasakyti Rusijos Dūmos komiteto vadovui, kad negražu prekiauti svetima nuosavybe.
Negana to, įsijautęs į mokytojo vaidmenį, ponas Kosačiovas prasitarė, kad Lietuva negali kelti okupacijos klausimo, nes kadaise nepasipriešino sovietams ginklu, kaip tai padarė Suomija per Žiemos karą. Kitaip sakant, ponas Kosačiovas leido suprasti, kad rusai pripažįsta jėgos kalbą. Todėl, kad ateityje nekiltų problemų, Lietuva šiandien turi elgtis taip, kaip elgiasi Gruzija. O ši Kaukazo šalis šiandien elgiasi būtent taip, kaip elgėsi ikikarinė Suomija.
Tad ką šiandien turi daryti Lietuva, kad eilinis Kosačiovas po kelerių metų negalėtų apkaltinti jos neteisingu elgesiu? Visų pirma, mūsų politikai turėtų nedelsiant pareikalauti iš Rusijos atlyginti okupacijos padarytą žalą. Juo labiau, kad tai juos daryti įpareigojo 1992 metų referendumas ir 2000 metais priimtas įstatymas.
Antra, Lietuvos politikai turi pareikalauti grąžinti Lietuvos piliečių indėlius Vnešekonembanke, kuriame prievarta buvo saugomi mūsų piliečių paveldėti ar iš laisvojo pasaulio atsiųsti giminių bei artimųjų pinigai.
Trečia, Lietuva turėtų pareikalauti nedelsiant nutraukti besitęsiančią mūsų teritorijos okupaciją. Būtent taip derėtų vertinti faktą, kad Maskva iki šiol negrąžina Lietuvos ambasados pastatų Romoje ir Paryžiuje.
Ketvirta, iš Rusijos būtina nedelsiant pareikalauti grąžinti jai Sovietinės Lietuvos KGB archyvus ir kultūros vertybes: pradedant Lietuvos Metrika ir baigiant iš dvarų, muziejų ir bažnyčių išgrobstytais paveikslais.
Penkta, nederėtų užmiršti nebaigtų mokėti reparacijų numatytų 1921 metų taikos sutartyje.
Tačiau nė vienas iš šių klausimų susitikime su K. Kosačiovu rimtai nagrinėjamas nebuvo.
Taigi aukšto Rusijos Valstybės Dūmos pareigūno apsilankymą Lietuvoje galima pavadinti nacionalinės gėdos vizitu. Mūsų politikai padarė viską, kad K. Kosačiovas Vilniuje jaustųsi geriau, negu poilsiaudamas pačioje brangiausioje Sočio sanatorijoje.
O taip norėtųsi, kad nors vienas iš Lietuvos pareigūnų būtų išdrįsęs pasakyti tai, ką pasakė Europos komisijos pirmininkas: Aš nenoriu konfliktuoti su Rusija, tačiau laikau didele klaida manyti, kad mes galime pasiekti geresnių santykių su Rusija, atsisakydami savo principų.
Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga. |