Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Irina Jesina. Putinizmas krizėje

2009 01 12

Rusija nuo 7 dešimtmečio pradžios prisimena dvi krizes: pirmoji buvo susijusi su SSRS žlugimu, kuris gyventojams prilygo katastrofai – tuščios parduotuvės, bankrutavusi valstybė ir prarastos santaupos, antroji – 1998 m. krizė, kai rublis nuvertėjo keturgubai.

Dabartinė krizė sunki, bet neprilygsta katastrofai. Ji susijusi ne tik su pagrindinių Rusijos eksporto prekių – naftos, dujų ir metalo – staigiu kainų kritimu, bet ir su tuo, kad vyriausybė, tikėjusi savo beribe jėga ir išmintimi, dabar negali adekvačiai reaguoti į iššūkius, su kuriais susiduria Rusija.

Svarbiausia, kad valdžioje nėra nieko, galinčio pakeisti dabartinę šalies ekonomikos politiką. Rusijai vadovauja vadinamieji „taip“ asmenys, kurie tik gali linkčioti galvą ir pritarti šalies premjerui ar prezidentui.

Nemažoje dalyje regionų, pvz., Urale, yra sąstingis, o pakilimą išgyvenusi Maskva taip pat kenčia, nes priklauso nuo pajamų iš gamtos išteklių ir mokesčių tokių gigantų kaip „Gazpromas“, „Lukoilas“ ir „Transneftas“, kurie šiuo metu susiduria su sunkumais.

Kaip ir 10 dešimtmečio pradžioje kiekvienas vėl bijo nedarbo. Visgi dauguma rusų smarkiai nesipriešina darbo užmokesčio ir laiko sumažinimui ir nemokamoms atostogoms. Toks susitaikymas susijęs su mažu Rusijos darbuotojų judrumu. Be to, sovietmečiu buvo įprasta didžiuotis, kad per visą gyvenimą žmogus išdirbo viename ar dviejuose darbuose.

Netgi Rusijos ekonomikos ministerija pripažino, kad šalis išgyvena recesiją, kuri tęsis mažiausiai šešis mėnesius.

Ši krizė smarkiausiai smogė Rusijos milijardieriams, vadinamiesiems oligarchams, tačiau juos, skirtingai nei skurdžiuosius šalies gyventojus, Rusijos vyriausybė aktyviai palaiko ir ypač tuos, kurie artimi Kremliui. Pavyzdžiui, valstybė aliuminio magnatui Olegui Deripaskai (iki krizės „Forbes“ žurnale karaliavusiam pirmoje vietoje tarp turtingiausių Rusijos žmonių) skyrė 4,2 milijardų JAV dolerių paramą, nors neaišku, ar jis paskolą grąžins. O. Deripaska, kuris lydėjo šalies prezidentą Dmitrijų Medvedevą kelionėje po Lotynų Ameriką, prašo Rusijos valdančiuosius analizuoti Franklino Ruzvelto 4 dešimtmečio ekonomikos atgaivinimo politiką. F. Ruzvelto idėja sudaryti sutarimą tarp pramonininkų ir vyriausybės atitinka Rusijos oligarchų interesus.

Maskvos intelektualai diskutuoja, ar dabartinė ekonomikos krizė atneš naują liberalizacijos bangą į Rusiją. Tai ir lieka esminis atviras klausimas.

Pagal portalo project-syndicate.org informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1201)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (265)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (320)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (594)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (152)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras