Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Kitos šalys
 
  Pirmųjų žingsnių svarba (5)

Kęstutis Girnius
2009 01 24

Amerikos prezidento galia yra didžiausia pirmaisiais prezidentavimo metais. Žmonės juo pasitiki, Kongresas labiau linkęs bendradarbiauti. Prezidentas dar nėra suklupęs, padaręs jo populiarumą ir patikimumą pakertančių klaidų. Pirmosios šimtas dienų dar svarbesnės.

Naujasis Amerikos prezidentas Barackas Obama tai puikiai supranta.

Trečiadienį, pirmąją savo darbo dieną, jis skubiai ėmėsi žingsnių, siekdamas nustatyti savo administracijos toną, atsiriboti nuo prezidento George`o W. Busho, įgyvendinti kai kuriuos rinkimų kampanijos pažadus.

Skelbdamas naujos skaidrumo eros pradžią, jis įšaldė aukštesnių pareigūnų algas, įvedė griežtas taisykles lobistams bei uždraudė savo pareigūnams tapti lobistais iki jo kadencijos pabaigos. Jis taip pat įpareigojo valdžią įslaptinti kuo mažiau dokumentų. Šie nutarimai buvo šiltai priimti, ypač pažadas skatinti skaidrumą.

Per rinkimų kampaniją B. Obama pasmerkė teroristų kankinimą, pažadėjo uždaryti Gvantanamo bazės kalėjimą bei pažaboti kitus, jo nuomone, neteisėtus veiksmus. Nors savo inauguracijos kalboje jis plačiais bruožas nupiešė savo ateities viziją, B. Obama nedvipramiškai pasakė, kad klaidinga manyti, jog reikia rinktis tarp idealų ir saugumo, tuo atmesdamas G. W. Busho vyriausybės argumentus, kad viskas leidžiama, siekiant užtikrinti Amerikos saugumą. B. Obama aiškiai davė suprasti, kad praeityje Amerikai buvo iškilę didesni pavojai, bet dorovės normos nebuvo pažeidinėjamos.

Jau trečiadienį buvo paskelbtas potvarkis sustabdyti teroristų bylų svarstymą kariniame tribunole. Nurodyta užsienyje uždaryti slaptuosius kalėjimus, kur buvo laikomi ir tardomi itin pavojingais laikomi įtariami teroristai. Europos Sąjunga pasveikino B. Obamos nutarimą.

Ne visi klausimai bus taip operatyviai sprendžiami. B. Obama kalbėjo su Izraelio, Egipto, Jordanijos ir Palestinos autonomijos vadovais dėl paliaubų Gazos ruože sustiprinimo, Izraelio ir palestiniečių derybų atnaujinimo. Yra teigiamų poslinkių. Izraelis suskubo išvesti savo kariuomenę iš Gazos ruožo prieš B. Obamos inauguraciją.

Iranas, kuris palaiko „Hamas“ ir kitas fundamentalistų grupuotes, išreiškė viltį, kad Amerikos politika pasuks nauju keliu. Arabų pasaulis teigiamai reagavo į B. Obamos pažadą ištiesti ranką, jei musulmonai ryžtųsi atgniaužti savo kumštį.

Tačiau dalis Gazos ruožo primena Rusijos kariuomenės nunioktą Grozną. Manoma, kad Izraelio parlamento rinkimus laimės buvęs premjeras B. Netenyahu, „Hamas“ laikantis amžinu priešu, kurį reikia sutriuškinti. Gera valia gali greitai išnykti, jei nebus reikšmingos pažangos iki vasaros.

Didžiausia problema lieka ūkio nuosmukis. Inauguracijos dieną akcijų vertė smuko 5 nuošimčiais, nes vėl kylo nuogąstavimai dėl bankų ir visos finansinės sistemos stabilumo. Tai buvo griežtas priminimas, kad laukiama konkrečių sprendimų ir veiksmų. Visame pasaulyje nuosmukis įgyja pagreitį. Japonija pranešė, kad praeitą mėnesį eksportai smuko 35 proc, Pietų Korėjos ūkis sumažėjo 3,5 nuošimčio, Kinijos augimo tempai sulėtėjo.

Vargu ar padėtis greitai pagerės. Pirmieji Amerikos ir Europos Sąjungos šalių mėginimai pažaboti nuosmukį buvo nesėkmingi. B. Obama ketina paskelbti 800 milijardų dolerių ūkio gelbėjimo programą, bet kai kurie žinovai būgštauja, kad reikės imtis dar radikalesnių sprendimų. Kokių dar nežinia.

B. Obamos šiltumas, iškalbingumas, gebėjimas bendrauti su žmonėmis ir išjudinti minias yra nepaprastai dideli privalumai. Per pastaruosius mėnesius pasitikėjimas juo yra padidėjęs, net tarp užkietėjusių respublikonų ir kitų ideologinių priešų. Tačiau ir geriausios jo savybės neteks savo žavesio be konkrečių rezultatų.

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 5)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (35)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (101)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras