Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  B. Obama ir R. Reiganas (1)

2009 01 30

Nuo to laiko, kai Barakas Obama buvo išrinktas Jungtinių Valstijų prezidentu, daugelis iš jo primygtinai reikalauja suderinti Franklino D. Ruzvelto drąsios įtakos politiką su įkvepiama pokyčio žinia, kurią skelbė Džonas F. Kenedis. Bet prezidento įvaizdis ir pavyzdys, kuris galėtų būti naudingiausias prezidentui B. Obamai, siekiančiam pakelti ekonomiką, yra respublikonas, kurio kryptingumas pirmaisiais mėnesiais įgalino jį įgyti Amerikos žmonių pasitikėjimą bei Kongreso, kurio jis nekontroliavo, pritarimą jo pasiūlymams.

Tas prezidentas buvo Ronaldas Reiganas, kurio ilgalaikiai tikslai skyrėsi nuo B. Obamos, tačiau jis taip pat siekė atgaivinti ekonomiką. 1980 metais R. Reiganas rengė kampaniją prieš prezidentą Džimį Karterį, per kurią išskyrė, kaip 2008 metais darė ir B. Obama, smunkančią nacionalinę ekonomiką.

Ekonomikos atgaivinimas greitai tapo išskirtiniu punktu R. Reigano darbotvarkėje. Prezidentą dar labiau padrąsino detalus privatus Ričardo Niksono memorandumas, kuris tuo metu buvo per daug niekinamas, kad viešai pasirodytų su valdžioje esančiais respublikonais. R. Reiganas vertino buvusio prezidento patirtį, ypač užsienio politikos srityje, bet memorandumas ragino jį susikoncentruoti ties ekonomikos politika bent pirmus šešis mėnesius. „Jeigu tu negali suformuoti finansinio pagrindo namuose, beveik neįmanoma sėkmingai tvarkytis užsienio politikos srityje“, – rašė R. Niksonas. R. Reiganas buvo taip paveiktas, kad pacitavo įvadinę memorandumo dalį draugui ir pridūrė: „Jeigu mes sutvarkysime ekonomiką, galėsime padaryti daugybę dalykų. Jeigu ne, negalėsime padaryti nieko“.

Prezidentas Barakas Obama, priešingai nei daugelis demokratų, supranta R. Reigano žavesio prigimtį. Savo knygoje „Vilties drąsa“ (angl. „The Audacity of Hope“) B. Obama rašo, kad R. Reigano žavesys priklausė ir nuo jo komunikacinių gebėjimų. „R. Reiganas kalbėjo Amerikai, kuri ilgėjosi tvarkos. Turime tikėti, kad nepriklausome akloms beasmenėms jėgoms, o kaip tik turime galią formuoti individualius ir bendrus likimus, iš naujo atrasdami darbo, patriotizmo, asmeninės atsakomybės, optimizmo ir ištikimybės vertybes.“ Ir tai ne tik R. Reigano oratorystės pakartojimas – prezidento B. Obamos sprendimas atsisakyti šeimos planavimo skatinimo labai panašus į R. Reigano sprendimą laikytis toliau nuo abortų ir kitų socialinių problemų.

Pagal 2009 m. sausio 27 d. „The New York Times“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (1257)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (303)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (343)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (655)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (171)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras