|
Sunkūs laikai Rusijoje reiškia problemas V. Putinui (1)
2009 02 03

Per pastaruosius aštuonerius metus, kai Vladimiras Putinas sutelkė dar daugiau galios, rusai gūžčiodavo pečiais, lyg sakytų: pirmyn, kontroliuok viską, kol turime savo naujus automobilius ir pilnas parduotuves, stiprų rublį ir pigias atostogas Turkijos saulėje.
Bet dabar dėl pasaulio finansų krizės staigiai nukritusi ekonominį pakilimą lėmusi naftos kaina ir tyli sutartis tarp V. Putino ir jo žmonių kelia vis daugiau abejonių. Laikraščių straipsniuose tarp politikos analitikų, net lojalių Kremliui, pasigirsta vis daugiau klausimų.
Ar rusai ir toliau taip žavėsis V. Putinu, kai naftos kaina yra 40 dolerių už barelį, kaip žavėjosi, kai nafta kainavo 140 dolerių už barelį? Ir jeigu Rusijos ekonomika rimtai susilpnės, ar jo tvirtos asmeninės galios sistema padės, ar taps spąstais jam? Ar gali ji atlaikyti viešą pyktį, o buvęs prezidentas pabėgti nuo kaltinimų.
Mes kalbame apie demokratijos trūkumą Rusijoje, bet man patinka mano formuluotė apie šios šalies režimą autoritarizmas valdomiesiems sutinkant, sakė Dmitrijus Treninas, Maskvos Carnegie centro direktorius. Ir jis gali būti pašalintas.
Dabartiniai lyderiai žino, kad jie nebus nuversti Gario Kasparovo, tęsė D. Treninas, paminėdamas buvusį šachmatų čempioną Garį Kasparovą, kurio politiniai iššūkiai V. Putinui gali pasirodyti donkichotiški. Bet jeigu Rusijos žmonės nuspręs, kad jiems pakaks, ateis pabaiga. Taip nutiko M. Gorbačiovui, taip beveik nutiko ir B. Jelcinui.
Mažai kas pranašauja V. Putino žlugimą greitu laiku, ypač turėdami omenyje, kaip metodiškai jis pakirto opoziciją. Dauguma rusų mano, kad jis juos išgelbėjo iš 1990 metų skurdo ir bėdų, ir apklausos rodo, kad V. Putinas išlieka labai populiarus. Bet tos pačios apklausos rodo, kad jo populiarumas vis dėlto po truputį mažėja, nes nedarbo lygis kyla, bankai žlunga, o rublio vertė taip krito, kad rusai namuose slepia pinigus doleriais. Protestai įvyko dėl kai kurių įmonių uždarymo.
Dabartinis premjeras ir buvęs prezidentas Vladimiras Putinas ir jo statytinis prezidentas Dmitrijus Medvedevas bando įtikinti žmones, kad jie kreipia dėmesį į šiuos sunkumus, tačiau V. Putino valdymas labai centralizuotas ir priešiškas kritikai, taigi neaišku, ar pajėgus tinkamai atsakyti į didėjantį nepasitenkinimą.
Pagal 2009 m. vasario 1 d. International Herald Tribune informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |