NATO atsargiai reaguoja į Rusijos siūlomą sutartį (2)
2009 02 06

Rusija bando prastumti naują Europos saugumo sutartį, kuri padėtų tvarkyti Rytų ir Vakarų santykius, ir teigia, kad NATO yra Šaltojo karo reliktas.
NATO pareigūnai mano, kad tokia sutartis susilpnintų Aljansą ir pasitarnautų Rusijos agresijai. Williamas Horsley, Europos reikalų apžvalgininkas, tiria tai, kas pastatyta ant kortos šiame dialoge.
Pagrindiniai NATO pareigūnai ir diplomatai susitiko Viltono parko konferencijų centre prie Anglijos pietinės pakrantės, kad aptartų, kaip išspręsti kylančias abejones ir susiskaldymus dėl Aljanso ateities prieš 60-ąjį susitikimą balandžio mėnesį.
Formalioje darbotvarkėje pirmauja NATO problemos Afganistane, bet didžiausią susirūpinimą kelia ilgalaikės konfrontacijos su Rusija pavojus. Tai iliustruoja ir teiginiai: Rusijos veiksmai Gruzijoje nėra nukrypimas nuo normos. Jie gali tapti norma, Rusija negali turėti veto klausimui, kurios šalys gali prisijungti prie NATO, Rusija agresyviai stengiasi sukurti savo įtakos sferą ir perrašyti taisykles pagal Rusijos nacionalinius interesus, o ne tarptautinę tvarką.
Kai kurie žurnalistai į susitikimą buvo įleisti tik su sąlyga, kad kalbėtojai nebus įvardyti be jų sutikimo.
NATO strategai sunerimę dėl vis pasikartojančių Rusijos priešiškų veiksmų, t. y. teritorijų Gruzijoje užėmimas bei vienašališkas separatistinių Abchazijos ir Pietų Osetijos pripažinimas, dujų, kaip politinio ginklo, panaudojimas diskredituojant galimą NATO narę Ukrainą ir Rusijos nedemokratiškumas.
Buvo pripažinta, kad ir Europa padarė klaidų. Europa stulbinamai suklydo dėl Rusijos, sakė vienas iš dalyvių. Didžiausias NATO galvos skausmas, kad niekaip bendrai nesusitariama, ką toliau daryti. Kol pasidaliję ir susiskaldę Vakarai dejuoja dėl netinkamai krypstančių įvykių, rusai siūlo savo planą naujai Europos saugumo sutarčiai. Rusija Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai teigė, kad tokia sutartis sumažintų abipusius įtarimus ir baimes, pagerintų susitarimus dėl konfliktų sprendimo Europoje ir suteiktų naujų garantijų vienodam visų šalių saugumui.
Bet pasiūlyme buvo užmaskuota ir grėsmė. Rusija nori naujo susitarimo dėl suprantamų žaidimo taisyklių, kai vengiama pasitikėjimo išskirtinai nacionalinėmis priemonėmis, kad būtų užtikrintas saugumas. O tikrasis tikslas yra susilpninti anksčiau minėtos organizacijos šalių narių įsipareigojimus tarptautiniams žmogaus teisių standartams, įskaitant rinkimų stebėjimą ir žiniasklaidos laisvę. Rusų pasiūlyme atsirado vietos ir suverenitetui, teritoriniam integralumui ir politinei šalių nepriklausomybei.
Vienas Vakarų diplomatas į tai atsakė, kad pati Rusija savo kariniais veiksmais Gruzijoje pamynė tarptautinio elgesio taisykles ir reikalauja, kad Vakarai tą pažeidimą pripažintų kaip tolesnio dialogo sąlygą. Tai primena sovietų taktiką, kuriai nereikia pasiduoti.
Pagal 2009 m. sausio 31 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |