Iš Rusijos pusės malonūs žodžiai ir smūgis į veidą
2009 02 09

Rusija perduoda skirtingas žinutes. Šią savaitę Rusijos lyderiai pasakė daugybę gerų dalykų apie Jungtinių Valstijų prezidentą Baracką Obamą. Jo pasisakymai apie Afganistaną buvo teikiantys pasitikėjimo, jo ginklų kontrolės pasiūlymai šviežias signalas, o planai derėtis su Iranu padrąsinantys ženklai. Tačiau komplimentai atėjo kartu su geopolitiniu kirčiu.
Antradienį Maskvoje Kirgizijos prezidentas atsiėmė 2,15 milijardų dolerių Rusijos pagalbą ir paskelbė apie sprendimą uždaryti oro bazę Manas, taip sudarydamas didžiulę kliūtį vienam iš svarbiausių B. Obamos užsienio politikos tikslų sėkmingai kariauti Afganistane.
Galbūt visa tai neturėtų kelti nuostabos. Juk signalai iš Maskvos naujai Amerikos administracijai keitėsi nuo priešiškų iki linkusių taikytis ir vėl atvirkščiai. Maskva aiškiai nagrinėja bendradarbiavimo idėją. Bet ji taip pat tiesiogiai spausdama reikalauja, kad B. Obama laikytų Rusijos interesus prioritetu.
Afganistanas laikomas pagrindine dviejų šalių bendradarbiavimo arena nuo to laiko, kai Rusija nerimauja dėl islamo ekstremizmo plėtros regione. Kirgizų ir rusų pareigūnai teigia, kad bazės uždarymas nesusijęs su Rusijos paramos Kirgizijai pasiūlymu, bet Maskva jau seniai stengėsi išstumti Jungtines Valstijas iš šios bazių Centrinėje Azijoje.
Rusų manymu, yra galimybė derėtis, ir jeigu jie sėsis tai daryti, geriau turėti kortas savoje stalo pusėje, sako Oksana Antonenko iš Tarptautinio strateginių studijų instituto Londone. Tai, ką jie mato geriausio scenarijaus atveju, yra susitarimas. Derėjimasis. Tačiau ne partnerystė.
Amerikos politikus padrąsino Vladimiro Putino kalba Pasaulio ekonomikos forume Davose, kurioje buvo girdėti prislopintas tipiškai sarkastiškas antiamerikietiškas tonas. D. Medvedevas organizavo atvirą valandos trukmės susitikimą su Kremliui priešiškos Novaja gazeta redaktoriumi, per kurį žadėjo daryti nuolaidas ir pakeitimus su žmogaus teisėmis susijusiais klausimais.
Per pastarąsias dvi savaites Maskva paskelbė, kad yra pasirengusi atidaryti NATO skirtą maršrutą į Afganistaną per Rusiją. Ir nors oficialūs šaltiniai to nepatvirtina, anoniminis Gynybos ministerijos pareigūnas naujienų agentūrai Interfax teigė, kad Maskva atsisakė plano dislokuoti Iskander raketas Kaliningrade.
Pagal 2009 m. vasario 6 d. International Herald Tribune informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |