Sergejus Gurijevas ir Olegas Cyvinskis. Ar Rusija gali būti išgelbėta?
2009 02 12

Rusijos ekonomika smunka, tačiau situacija galėtų būti gerokai blogesnė. Ekonominė krizė privertė vyriausybę imtis praktiškos politikos, siekiant išvengti katastrofos.
Žaliavų rinkos žlugo nukrito 72 proc. Šalies oligarchai įkeičia savo jachtas ir parduoda privačius lėktuvus. Politinio nestabilumo ženklai aiškėja masinės darbininkų ir viduriniosios klasės atstovų, kurie susidūrė su nedarbu ir atlyginimų mažėjimu, demonstracijos gatvėse ir joms vadovauja ne politinė opozicija. Be to, protestuotojai reikalauja vyriausybės atsistatydinimo, o tai buvo nesuvokiama dar prieš metus.
Kadangi pasaulinė naftos kaina nukrito net 70 proc. (panašiai krinta ir metalų kainos), todėl sunkūs ekonomikos iššūkiai, su kuriais susiduria Rusija, nestebina. Ekonomikos augimas yra pavojuje, rublis silpnas ir valstybės biudžetas deficitinis.
Vladimiro Putino kritikai teigia, kad Rusijos politinė sistema yra pernelyg centralizuota ir rizikuoja žlugti dabartinės ekonominės audros akivaizdoje. Krizei sudavus visa jėga, vyriausybė nacionalizuotų pagrindinius bankus ir kompanijas. Tokios politikos rezultatas būtų neefektyvumas, palaidosiantis Rusijos ekonomiką, kaip ir nutiko Sovietų Sąjungai.
Rusijos vyriausybė padarė rimtų klaidų, kovodama su krize. Ji buvo per lėta devalvuodama rublį laipsniška devalvacija turėjo būti pradėta anksčiau. Trečia klaida importo muitų didinimas, ypač automobiliams. Šis žingsnis kartu buvo politiškai pavojingas, nes automobilių savininkai yra gausi, socialiai aktyvi ir lengvai organizuojama grupė.
Šiuo metu tokios klaidos yra smulkios ir panaikinamos. Iš tiesų Rusijos vyriausybė ėmėsi ryžtingų ir teisingų ekonominių sprendimų. Pirma, ji užkirto kelią bankų sistemos žlugimui. Antra, krizė nesukėlė pagrindinių privačių kompanijų nacionalizavimo. Visgi vyriausybė daugiausia suteikia paskolas, bet nevykdo masinio akcijų išpirkimo.
Pirmą kartą nuo tada, kai V. Putinas atėjo į valdžią, Kremlius susidūrė su tikra grėsme. Lengvo populiarumo laikas baigėsi, o nemalonūs faktai, ignoruoti greito šalies ekonominio augimo laikmečiu, per krizę iškilo į paviršių. Režimo išlikimas priklauso nuo ekonomikos nuosmukio sustabdymo. Sustabarėjusios, korumpuotos ir neefektyvios ekonomikos, sukurtos per naftos bumą, gali būti neįmanoma išgelbėti. Esminis klausimas ar netgi pakankamai gera ekonomikos politika gali užkirsti kelią ekonominės ir politinės sistemos žlugimui Rusijoje.
Pagal portalo www.project-syndicate.org informaciją parengė Kristina Puleikytė. |