|
Kosovas švenčia pirmąsias nepriklausomybės metines
2009 02 19

Triumfuojantys etniniai albanai pasipylė į gatves atšvęsti pirmųjų Kosovo nepriklausomybės nuo Serbijos metinių, kai nacionalistai Serbijos įstatymų leidėjai prisijungė prie etniškai artimų žmonių šiaurės Kosove, bandydami pakenkti šiai mažai šaliai. Šie žingsniai išryškino pasidalijimą, kuris kamuoja Kosovą ir gali suskaldyti pagal etnines ribas.
Sostinėje Prištinoje tūkstančiai žmonių dainavo, grojo liaudies muziką, mojavo vėliavomis ir plakatais su užrašu: Su gimtadieniu, Kosove. Iš esmės etninių albanų gyvenama teritorija paskelbė nepriklausomybę nuo Serbijos 2008 metų vasario 17 dieną.
Vienas laikraščių pirmajame puslapyje išspausdino vienų metų Pavaresi Sopa nuotrauką su antrašte: Ji auga. Tai mergaitė, kurios vardas reiškia nepriklausomybę, pirmasis etninis albanas, gimęs po nepriklausomybės deklaracijos paskelbimo.
Serbijos prezidentas Borisas Tadičius greitai paneigė Kosovo nepriklausomos valstybės statusą. Kosovas nėra valstybė, sakė jis pranešime, prašydamas nepripažinti buvusios provincijos nepriklausomybės. Tačiau prezidentas išsklaidė baimes dėl naujo konflikto dėl Kosovo, teigdamas, kad Serbija gins savo legitimias teises legaliomis ir diplomatinėmis priemonėmis, o ne jėga.
Serbija laiko Kosovą savo teritorijos dalimi ir yra pareiškusi siekį užblokuoti jo tarptautinį pripažinimą, bet jau 54 valstybės pripažino šią valstybę, įskaitant Jungtines Valstijas ir daugelį Europos Sąjungos (ES) šalių.
Vis dėlto antradienį Prištinoje nuotaikos niekas neatvėsino. Žmonės sakė, kad Serbijos lyderiai gali daryti daugybę neigiamų pranešimų, tačiau kelio atgal nėra. Didelė įtampa tvyrojo etniškai pasidalijusioje šiaurėje, kuri yra Kosovo mažumos serbų namai. Serbijos nacionalistai įstatymų leidėjai, kurie, remiami Rusijos, atsisako pripažinti Kosovo valstybingumą, prisijungė prie Kosovo serbų deklaracijos, atmetančios Kosovo nepriklausomybę ir naująją konstituciją. Bet dauguma tautų, įskaitant Jungtines Valstijas, siunčia sveikinimus metinių proga ir pabrėžia didelį progresą Kosove. Ši valstybė yra daug stabilesnė savo kelyje į demokratiją, nors problemų, be abejo, yra.
Kosovo lyderiai teigia, kad šalies stiprybe taptų vieningumas, ir ši šalis jo sieks tiek kaip tauta, tiek kaip valstybė.
Pagal 2009 m. vasario 17 d. International Herald Tribune informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |