|
NATO negali leisti nesėkmės Afganistane
2009 02 23

NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis teigia, kad nesėkmė Afganistane nėra išeitis, tačiau atmeta vien karinį šios problemos sprendimą. Kalbėdamas NATO ir partnerių gynybos ministrų susitikime Lenkijos mieste Krokuvoje, jis sakė: Mes negalime sau leisti nesėkmės, tačiau kariniai veiksmai turi eiti kartu su rekonstrukcijos ir atstatymo darbais. Neturime puoselėti iliuzijų, kad yra karinis šios situacijos sprendimas.
Jungtinių Valstijų gynybos sekretorius Robertas Gatesas pranešė, kad Amerika svarstys, ar mokėti daugiau už galimybę toliau naudotis strategine oro baze Kirgizijoje, kuri yra pagrindinė operacijoms Afganistane. Naujienos, kad Kirgizijos parlamentas nubalsavo uždaryti Jungtinių Valstijų bazę Manase, užtemdė pasitarimą Krokuvoje, kur dalyvavo R. Gatesas. Susirūpinusios dėl Talibano atgimimo Afganistane, Jungtinės Valstijos pranešė, kad šią savaitę išsiųs papildomai 17 000 karių į šalį ir prašys NATO daugiau karių prieš rinkimus rugpjūtį.
Nestabilumas jau ir taip labai nestabiliame regione, saugus rojus tarptautiniam terorizmui ir didžiulės kančios Afganistano žmonėms yra tiesiog pernelyg daug, kad galima būtų su tuo susitaikyti, sakė NATO generalinis sekretorius. Mums reikia regioninio požiūrio, nes Afganistanas nėra sala. Reikia efektyvesnių civilinių priemonių, sujungtų su karinėmis operacijomis, tada nešvaistysime brangaus laiko ir resursų veltui. Mums taip pat reikia geresnės komunikacijos, kad parodytume, ką darome gero, ir baisius nusikaltimus, kuriuos vykdo ekstremistai.
R. Gatesas pažymėjo, kad Manaso bazė nėra nepakeičiama. Pentagonas svarstys didesnio mokesčio galimybę, bet neketiname dėl to pasirodyti juokingi, pridūrė jis. Anksčiau jis buvo sakęs, kad naujoji Jungtinių Valstijų administracija pasiruošusi prisiimti papildomų įsipareigojimų Afganistane, bet iš kitų sąjungininkų taip pat tikisi daugiau.
Tačiau Jungtinės Valstijos ir Jungtinė Karalystė kuo toliau, tuo geriau supranta, kad tokios sąjungininkės kaip Vokietija, Prancūzija ir Italija nepasiūlys didesnių pajėgų ir nepakeis savo misijų prigimties, praneša BBC korespondentė Krokuvoje Caroline Wyatt.
Šalys, nenorinčios ar negalinčios siųsti daugiau karių, yra spaudžiamos padėti iš civilinės pusės valdant, ruošiant policiją ir kovojant su narkotikų verslu.
Pagal 2009 m. vasario 19 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė. |