Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Baltarusijos prezidentas atšaukė susitikimą su ES pareigūne

2009 03 14

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka atšaukė susitikimą su svarbia Europos Sąjungos (ES) pareigūne ir taip sukėlė klausimų, kiek jo valdymas nori būti nepriklausomas nuo Rusijos. Baltarusija yra viena iš artimiausių Maskvos sąjungininkių, bet per pastaruosius 12 mėnesių priartėjo prie Vakarų. Tas procesas įtraukė kai kurių Baltarusijos politinių kalinių paleidimą ir Europos Sąjungos politinių sankcijų Baltarusijos lyderiams nutraukimą, įskaitant ir draudimą keliauti pačiam prezidentui. Bet A. Lukašenkos administracija trečiadienį pranešė, kad jis nebus Baltarusijos sostinėje Minske penktadienį, kur planuotas susitikimas su Benita Ferrero-Waldner, ES užsienio reikalų komisare. Vizitas buvo atšauktas dieną prieš planuotą atvykimą į Baltarusiją.

Susitarimai su Baltarusija laikomi Europos galios išbandymu regione ir sugebėjimu atitraukti šalis iš Maskvos įtakos sferos. Europos Sąjunga su visomis 27 šalimis narėmis svarsto, ar pakviesti Baltarusiją į gegužės 7 dienos susitikimą Prahoje, kuris suteiktų Rytų šalims artimesnio bendradarbiavimo su Europos Sąjunga perspektyvą ir alternatyvą Rusijai.

A. Lukašenka trečiadienį išvyko į Armėniją, kur susitiks su prezidentu Seržu Sarkisianu. Ši kelionė laikoma susitikimo su ES pareigūne atidėjimo priežastimi. Tokie pakeitimai yra neįprasti, ypač šalyse, kurios turi mažiau aukšto lygio diplomatinių kontaktų. Laikas dėl vizito į Armėniją buvo suderintas pirmadienį, remiantis oficialios Baltarusijos prezidento interneto svetainės informacija. B. Ferrero-Waldner vizitas buvo patvirtintas dviem savaitėm anksčiau. Europos Komisija, Europos Sąjungos vykdomosios valdžios organas, pranešė, kad dabar susitikimas įvyks balandžio viduryje. Europos požiūriu, laiko paskyrimas kelia sumaištį, nes Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrai pirmadienį gali spręsti, ar tęsti politinių sankcijų A. Lukašenkai panaikinimą. Tai vyksta nepaisant pranešimų, kad Minsko valdžia neseniai areštavo tris jos kritikus. Taip pat kelia nerimą tai, kad Baltarusija gali pasiduoti Maskvos spaudimui ir pripažinti separatistinius Gruzijos regionus Pietų Osetiją ir Abchaziją.

Baltarusija, buvusi 10 milijonų gyventojų sovietų respublika, plėtoja sudėtingus santykius su Europa nuo to laiko, kai A. Lukašenka atėjo į valdžią 1994 metais ir įvedė autoritarinį režimą, kuris gravituoja link Rusijos, su kuria Baltarusiją sieja kultūriniai ir lingvistiniai ryšiai. Analitikai teigia, kad Baltarusijos draugiškų santykių su Europa atkūrimas tampa dirgikliu Maskvai. Vis dėlto Baltarusijos politinis, ekonominis, karinis ir intelektualinis elitas linkęs remti Maskvos vektorių.

Pagal 2009 m. kovo 11 d. „International Herald Tribune“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (521)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras