Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Koks NATO vaidmuo?

2009 04 03

NATO šią savaitę švenčia 60-ąjį gimtadienį viršūnių susitikime, kurį rengia Vokietija ir Prancūzija. Bet ceremonija negali paslėpti fakto, kad Aljansas, nepaisant jo pasiekimų, susiduria su didžiuliais iššūkiais Afganistane ir santykiuose su Rusija. NATO retai pasisekdavo pasirinkti teisingą toną. Tiesą sakant, svarbiausias pasaulio gynybos aljansas atsirasdavo, kalbant muzikos terminais, nedarniai skambančioje pusėje. Ceremonijoje, per kurią bus švenčiamas organizacijos, įkurtos 1949 metų balandžio 4 dieną, įkūrimas, organizatoriai pasirinko Džordžo Geršvino „It is not necessarily so“. O ceremonija, skirta pažymėti septynių šalių iš buvusio sovietų bloko priėmimą į NATO 2004 metais, buvo lydima filmo „Titanikas“ garso takelio. Tokios muzikos pasirinkimas gali būti laikomas progresu, nes Ž. Bizė muzika skambės programoje, kai NATO lyderiai dalyvaus Aljanso 60-ojo gimtadienio ceremonijoje Vokietijos mieste Baden Badene penktadienį. Barakas Obama dalyvaus renginyje, kuris organizuojamas garsiajame „Kurhauze“. Jungtinių Valstijų prezidentą lydės šeimininkai Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy ir Vokietijos kanclerė Angela Merkel, taip pat kitų valstybių ir vyriausybių vadovai.

Garsi Vokietijos smuikininkė Anne Sophie Mutter atliks ištraukas iš Ž. Bizė operos „Karmen“, o garsusis viešbučio kazino bus uždarytas, kol tęsis renginys. Strasbūre ir Baden Badene bus daug kalbama apie įspūdingus pakto pasiekimus per pastaruosius šešis dešimtmečius: apie Aljanso kaip taikos palaikytojo vaidmenį, svarbų tiek Vakarams, tiek likusiam pasauliui, apie istorinius pasiekimus, kai buvo padedama įvairioms šalims audringais laikais, taip pat apie formaliai sėkmingą NATO plėtrą nuo 12 šalių įkūrėjų iki 28 narių grupės. Tai visos priežastys Aljansui švęsti ir atremti skeptikų teiginius, kad NATO nesulauks nė 20-ties metų. Tačiau palikus šiuos pasiekimus šone, iškyla probleminių aspektų.

„Aljansas turi būti ganėtinai revoliucingas siekdamas naujos orientacijos ir turi pritaikyti savo strategiją, kad galėtų susidoroti su naujais iššūkiais“, – sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Ji taip pat pažymėjo, kad Aljansas ateityje turės efektyviau bendradarbiauti su civilinėmis organizacijomis. „Vokietija yra dėkinga NATO, o šios organizacijos narių solidarumas įkvepia“, – pabrėžė kanclerė. NATO yra įsitraukusi į keletą skirtingų karinių operacijų: kariauja sudėtingą karą Afganistane, palaiko taiką Kosove, naujoje šalyje, kuri netgi nebuvo pripažinta NATO narių Ispanijos ir Graikijos, be to, treniruoja Irako saugumo pajėgas.

Pagal 2009 m. kovo 30 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (521)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (64)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (167)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (21)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (26)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras