Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Aleksejus Topalovas ir Galina Šakirova. „Nabucco“ liks be dujų?

2009 05 18

Prahoje įvykęs ES ir „naujojo šilko kelio“ šalių susitikimas nebuvo sėkmingas. Kaip pranešė naujienų agentūra „Novosti“, Turkmėnija, Uzbekistanas ir Kazachstanas nusprendė nepasirašyti deklaracijos, kuri įpareigoja iki kitų metų birželio apsispręsti dėl „Nabucco“ projekto.

Turkmėnijos atsisakymas galėtų nulemti projekto žlugimą. „Dujotiekis lieka be išteklių bazės – paprasčiausiai nebus kuo užpildyti vamzdyną, o tai padidina konkurencinio Rusijos projekto ir kartu „Gazpromo“ šansus“, – aiškina investicinės bendrovės „Arbat kapital“ analitikas V. Gromadinas.

„South Stream“ („Pietų srovė“) pavadintas dujotiekis rusiškas gamtines dujas Juodosios jūros dugnu tiektų iš Novorosijsko tiesiai į Europą, į Bulgarijos Varnos uostą, ir toliau dviem atšakomis – per Balkanų pusiasalį. „Nabucco“ projektą ES valstybės vertina kaip „South Stream“ alternatyvą, tai būtų vienintelis iš šio regiono nutiestas vamzdynas, nekertantis Rusijos teritorijos. Ekspertai vylėsi, kad dujų tiekėjas bus Iranas, bet koją pakišo ES lyderių ir M. Ahmadinejado politiniai nesutarimai. Turkmėnija dėl konflikto su Rusija buvo atsigręžusi į „Nabucco“, tačiau Centrinės Azijos valstybių lyderiai, veikiausiai įvertinę riziką, nusprendė toliau bendradarbiauti su Rusija.

Politinės konjunktūros centro ekspertas A. Šatilovas spėja, kad Rusija diplomatijos kanalais Turkmėnijai, Uzbekistanui ir Kazachstanui davė signalą, kad jei jos pasirašys deklaraciją Prahoje, ateityje iš Maskvos negalėtų tikėtis ekonominio palankumo režimo taikymo.

Ekspertai mano, kad derybos su Turkmėnija dėl „Nabucco“ aprūpinimo dujomis dar tęsis. Šiai šaliai tai būtų galimybė daryti spaudimą Rusijai siekiant gauti tam tikrų lengvatų ir kartu įvertinti tiek „South Stream“, tiek „Nabucco“ privalumus bei riziką.

Pagal 2009 m. gegužės 8 d. portalo „Gazeta.ru“ informaciją parengė Geopolitinių studijų centras.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras