Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Gideonas Rachmanas. B. Obama ir „minkštosios galios“ ribos

2009 06 05

Barakas Obama yra „minkštosios galios“ prezidentas, bet pasaulis jam ir toliau užduoda sudėtingus „kietosios galios“ klausimus, susijusius tiek su Šiaurės Korėja ir Gvantanamo įlanka, tiek Iranu ir Afganistanu.

Šiuo metu JAV prezidentas keliauja po Vidurinius Rytus, o birželio 4 d. kalba Kaire, Egipto sostinėje, bus pagrindinis šios kelionės įvykis. Kalboje Kaire B. Obama bandys atgaivinti Amerikos populiarumą ir gebėjimą įtikinti, kitaip atstatyti vadinamąją „minkštąją galią“. Tikėtina, kad JAV prezidentas pabrėš savo pagarbą islamo kultūrai ir istorijai ir asmeninius ryšius su musulmonų pasauliu. Jis teigs, kad JAV ir islamo pasaulis kartais neteisingai vertino ir netinkamai elgėsi vienas su kitu, ir apeliuos į naują pradžią. Jei Džordžas Bušas ėmėsi karinio puolimo Viduriniuose Rytuose, tai B. Obama imasi žavėjimo.

Tačiau nors B. Obamos kalba Kaire ir sulauktų daugybės plojimų, užsienio politikos problemos nepasikeistų ir išliktų pavojingos JAV prezidentui sugrįžus į Baltuosius rūmus.

Galimas konfliktas tarp Izraelio ir Irano B. Obamos administracijos taikos Artimuosiuose Rytuose planus paleistų vėjais. Be to, esant tokiai situacijai JAV turėtų neatidėliodama imtis griežtų veiksmų ir užkirsti kelią platesnio masto regioniniam karui. O dabar JAV ir toliau stengsis, kad tarp Izraelio ir palestiniečių įsivyrautų taika. Dauguma islamo pasaulio atstovų norės ir netgi tikėsis, kad JAV prezidentas išsakytų galutinę konflikto išsprendimo viziją ir nedviprasmiškai paspaustų Izraelį. Tiesa, tarp B. Obamos administracijos ir naujosios Izraelio vyriausybės santykiai tapo įtempti. Visgi dėl vidaus politikos, diplomatinių ir su laiku susijusių priežasčių B. Obama nelinkęs imti tokios politikos.

Taip pat B. Obamos „minkštosios galios“ ribos išbandomos ir kitose užsienio politikos srityse. Gvantanamo kalėjimo uždarymas reiškia galutinę „kietosios galios“ duoklę „minkštajai“. Obamos komanda teigė, kad Gvantanamo bazė labiau pakenkė Amerikos įvaizdžiui pasaulyje, nei prisidėjo prie nacionalinio saugumo. Tik šiuo metu prezidento administracija susidūrė su priešiška reakcija dėl 240 kalinių paleidimo ar perkėlimo į JAV kalėjimus. Iki šiol neaišku, ar Gvantanamas bus uždarytas laiku, kaip numatyta, ir kas laukia pavojingesnių kalinių.

Afganistane B. Obama išbando „kietosios galios“ ir „minkštosios galios“ mišinį: kariuomenė paliekama, tačiau kartu kuriama pilietinė visuomenė ir atstatomas civilinis valdymas. O Šiaurės Korėjos atveju B. Obamos diplomatinės priemonės, įsitraukimas ir žavesys visiškai neveiksmingi. Šiaurės Korėja išbandė branduolinį ginklą, o JAV prezidento administracijai liko svarstyti, ką daryti toliau.

JAV prezidento charizma ir retoriniai sugebėjimai yra diplomatinė vertybė. Jei B. Obama tai gali panaudoti, gerindamas Amerikos įvaizdį ir didindamas įtaką pasaulyje, yra labai gerai, nes bandymas atstatyti „minkštąją galią“ nėra blogas ar betikslis. Visgi JAV prezidentui vis labiau ims aiškėti, kad „minkštoji galia“ turi savo ribas.

Pagal 2009 m. birželio 1 d. „Financial Times“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (70)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (138)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (4)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras