Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Skeptiškieji Vakarai svarsto Rusijos saugumo planą

2009 06 30

Vakarai įvertino Rusijos pasiūlymą dėl naujo paneuropinio saugumo pakto, tačiau, pasak aukščiausiųjų ES diplomatų, jis negali pakenkti NATO.

Užsienio reikalų ministrai iš šalių, priklausančių Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO), susitiko dieną po to, kai NATO ir Rusija atstatė formalų bendradarbiavimą saugumo klausimais, kuris buvo įšaldytas po Rusijos karinės intervencijos į Gruziją. Tik nėra pasiekta jokio progreso dėl ESBO stebėjimo misijos Gruzijoje tolesnio palaikymo. Antradienį (birželio 30 d.) baigiasi misijos laikas, o Maskva blokuoja sprendimą ją pratęsti ir reikalauja Pietų Osetijos nepriklausomybės pripažinimo bei atskiro ESBO mandato.

Rusija baiminasi dėl NATO plėtros, o šalies prezidentas Dmitrijus Medvedevas yra pasakęs, kad Šaltojo karo eros institucijos, pvz., JAV vadovaujami aljansai, yra prastai pasirengusios mažinti įtampą daugiapoliame pasaulyje, o jo pasiūlyta Europos saugumo sutartis užtikrintų lygias dalyvaujančių šalių teises, atmestų karinius aljansus, priimančius kitų šalių saugumui žalingas politikas, ir teisę bet kokiai vienai šaliai ar aljansui palaikyti taiką ir stabilumą žemyne.

ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana žurnalistams teigė, kad bet koks paneuropinis paktas turi apimti ne tik karinio saugumo, bet ir ekonomikos, žmogaus teisių ir demokratinio valdymo problemas. Vakarų pareigūnai teigia, kad Rusija turi atsikratyti seno rungimosi dėl įtakos sferų požiūrio į saugumą, taip pat kritikuoja Maskvą dėl autoritarinio režimo sugrąžinimo Rusijoje ir „raumenų demonstravimo“ posovietinėse respublikose, pvz., Gruzijoje.

O Kremlius kaltina JAV dėl bandymo plėsti geopolitinę įtaką. Jam nerimą kelia priešraketinės gynybos planai ir ateityje galima buvusių sovietinių respublikų, pavyzdžiui Gruzijos, narystė NATO.

Pagal 2009 m. birželio 28 d. „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras