Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai















   Rekomenduojame:







   Mus remia:



 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Ukraina prisibijo KGB teroro bylų

2009 07 02

Ukraina atidaro dalį savo senų KGB archyvų, todėl net šimtai tūkstančių dokumentų, apimančių visą sovietinį periodą, tampa prieinamais. Tačiau žingsnis atskleisti sovietų nusikaltimus skaldo ukrainiečius. Buvę Ukrainos KGB vadai tyli. Daugybė dėžių su bylomis siekia lubas. Kiekviena sunumeruota ir talpina šimtus dokumentų – užrašų apie buvusios sovietų valstybės priešus. Po kiekvienu numeriu – asmeninės tragedijos istorija. Sukaupti laiškai apie badą 1932–1933 m., kai milijonai mirė dėl priverstinės sovietų kolektyvizacijos politikos. Tikėtasi, kad tuo metu Stalinas nieko nežinojo, o jei būtų informuotas, būtų viską sustabdęs. Deja, tų laiškų autorius buvo išvežtas į gulagą, o reabilituotas – tik po 25 metų. Daugelį ištiko dar baisesnis likimas.

Dabar minėtas žmogus su komanda padeda kitiems sužinoti, kas nutiko jų giminėms ar artimiesiems, dažnai praėjus dešimtmečiams po jų dingimo. Tačiau Ukrainos saugumo departamentas bylas prieinamomis padaro selektyviai. Jis koncentruojasi ties senesnėmis bylomis, pavyzdžiui, apie kampaniją prieš sovietų valdžią Vakarų Ukrainoje po Antrojo pasaulinio karo.

Valdžia ketina iškelti kaltinimą dėl bado (ukr. holodomor), bet abejojama, ar yra išlikęs kas nors gyvas, kad sėstų į teisiamųjų suolą. Saugumo vadovas Valentinas Malyvaičenko tikisi, kad tai tik pradžia. „Kai Rusija ims atidarinėti savo archyvus, iškils vis daugiau tiesos“, – sakė jis. Šiuo metu Rusija bendradarbiauja vangiai, tačiau kita kliūtis tiesai atskleisti yra pati Ukrainos saugumo tarnyba, mat ji sprendžia, kuriuos failus padaryti neslaptus. Jos vadai bando įrodyti, kad laikosi įstatymų ir nėra KGB perėmėjai.

Pagal 2009 m. birželio 29 d. BBC informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška






Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.



Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.



Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.



Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. 



Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras