Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Trintis skatina baimę dėl naujo Rusijos ir Gruzijos konflikto (2)

2009 07 04

Praeitų metų rugpjūtį Rusijos karinės pajėgos įsiverždamos į Gruziją šią šalį pažymėjo kaip savo įtakos sferos dalį. Ir nors Vakarai teigė, kad nepripažins tokio teritorinio padalijimo, tačiau NATO neseniai atstatė formalius ryšius su Rusija. NATO generalinis sekretorius Jaapas de Hoopas Schefferis teigė, kad bendradarbiavimas tokiose srityse kaip terorizmas ir branduolinio ginklo neplatinimas yra pernelyg svarbus, kad Rusijos ir NATO santykiai būtų nutraukti. Nors dėl Gruzijos nuomonės kardinaliai skiriasi, tačiau Rusijai reikia NATO, o NATO reikia Rusijos.

Nepaisant suartėjimo, įtampa Kaukazo regione vėl auga. Prieš JAV ir Rusijos prezidentų Baracko Obamos ir Dmitrijaus Medvedevo susitikimą Kremlius atsisakė įsileisti tarptautinius stebėtojus į konflikto zoną ir pradėjo karines pratybas pasienyje su Gruzija, vyksiančias iki liepos 6 d. Dviejų savaičių pratybos, Tbilisio vadinamos „gryna provokacija“, turėtų vykti ir Abchazijoje bei Pietų Osetijoje.

Maskvos veiksmai kelia nerimą, kad Kremlius gali siekti naujo konflikto Kaukaze. Buvęs tuometinio prezidento Vladimiro Putino ekonomikos patarėjas Andrejus Ilarionovas įsitikinęs, kad Rusija gali įsiveržti į Gruziją, prisidengdama tariama terorizmo grėsme. 2008 m. ginkluotą konfliktą išprovokavo Rusija, kuriam, A. Ilarionovo teigimu, Rusija pradėjo ruoštis prieš metus, dislokuodama karines bazes ir savo karius dviejuose separatistiniuose Gruzijos regionuose.

Liepos 6 d. B. Obama turi vykti į Rusiją. Vašingtonas siekia, kad abiejų šalių vadovų susitikimas pradėtų naują santykių su Maskva etapą, tačiau A. Ilarionovas įsitikinęs, kad Rusija netgi galėtų pradėti intervenciją į Gruziją per B. Obamos vizitą. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) taip pat išreiškė nerimą dėl galimo naujo konflikto. ESBO stebėtojų mandatas pasibaigė, o Rusija nebeįsileidžia tarptautinių stebėtojų į konflikto zoną. O Gruzijoje likę 200 ES neginkluotų stebėtojų negali patekti į ginčytinas teritorijas – Abchaziją ir Pietų Osetiją.

Briuselyje įsikūrusi organizacija „International Crisis Group“ paskutinėje ataskaitoje įspėjo, kad situacija Pietų Osetijoje ir Abchazijoje išlieka baisi ir net smulkus incidentas galėtų įžiebti naują konfliktą.

Karo analitikas Pavelas Felgenhaueris teigia, kad JAV prezidento vizitas Rusijoje yra viltis užkirsti kelią naujam karui, jei B. Obama supras, kad tokia grėsmė yra, ir nuspręs Gruziją paversti savo derybų centru. Bet tai pasiekti būtų „diplomatinis stebuklas“.

Pagal 2009 m. birželio 29 d. „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 2)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (919)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (223)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (295)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras