Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  B. Obama yra tarsi žaidėjas šachmatais

2009 07 08

Buvęs Jungtinių Valstijų valstybės sekretorius Henris Kisindžeris aptaria skausmingas Versalio sutarties pamokas, idealizmą politikoje ir B. Obamos galimybę sukurti taikią Amerikos užsienio politiką. Diplomatas kalba, ar minėtoji sutartis yra praeities įvykis, įdomus tik istorikams, ar jis vis dar formuoja dabartinę politiką. Jo manymu, ši sutartis turi ypatingą reikšmę dabartinei politikų kartai, nes tada gimęs Europos žemėlapis su tam tikromis išimtimis egzistuoja ir dabar. Kiekvienas, norintis mokytis iš praeities klaidų, turi suprasti, kas įvyko Versalyje. Tarptautinė sistema turi turėti du elementus, kad galėtų veikti. Pirmas – tam tikra galios pusiausvyra, dėl kurios sistemą sudėtinga suardyti. Antras yra legitimumas. Tai reiškia, kad dauguma valstybių turi tikėti sistemos teisingumu. Versalio sutartyje šių pagrindų nebuvo. Jo susitikimuose buvo išskiriamos dvi didžiosios žemyno galios – Vokietija ir Rusija. Trūko ir pusiausvyros, ir legitimumo.

Kalbant apie demokratiją, tikėjimas ja kaip universalus vaistas reguliariai pasirodo Amerikos užsienio politikoje, pavyzdžiui, neokonservatoriai Dž. Bušo administracijoje. Visgi B. Obama yra artimesnis realizmo politikai negu buvęs prezidentas. Henris Kisindžeris yra už realistinį idealizmą, nes realizmo, jo nuomone, nėra be idealizmo elemento. Abstrakčios galios idėja egzistuoja tik akademikams, o ne realiame gyvenime. B. Obama yra tarsi žaidėjas šachmatais, pradėjęs nuo nekasdieniško ėjimo. Dabar jis žaidžia su įvairiais kolegomis pasaulyje. Gali būti, kad jis nori pranešti islamo pasauliui, kad Amerika yra pasiruošusi dialogui, o jos strategija nėra fizinė konfrontacija. Tokiu atveju vaidmuo yra labai naudingas. Bet jei B. Obama mano, kad filosofinė kalba išspręs krizinę situaciją, jis įsivels į V. Vilsono problemas. B. Obama ne tik kalbėjo. Tuo pačiu metu jis spaudė Izraelį sustabdyti statybas Vakarų Krante ir pripažinti nepriklausoma Palestinos valstybę. Kalbant apie gėrio ir blogio sąvokas šiame kontekste, yra blogio rūšių, kurios turi būti pasmerktos ir sunaikintos, ir nereikia dėl to atsiprašinėti. Tačiau vertybės neturėtų būti ginamos tariamo blogio sąskaita. Svarbus dalykas po pergalės kare yra kilniai elgtis su nugalėta tauta. Baimė nėra gera santykių motyvacija.

Pagal 2009 m. liepos 6 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (920)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (296)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras