Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Abejonės dėl T. Blairo kaip kandidato į ES prezidentus tinkamumo (4)

2009 08 04Siekdamas tapti pirmuoju Europos Sąjungos (ES) prezidentu Tony Blairas susiduria su didesne kritika, negu tikėtasi. Parama buvusiam Didžiosios Britanijos ministrui pirmininkui mažėja Berlyne ir Paryžiuje, o kitur Europoje netgi kyla pasipriešinimas. Kyla klausimas, ar jis praranda progą tapti žmogumi, kuriam būtų galima paskambinti į Briuselį.

ES prezidentas bus 27 šalių narių veidas ir vadovaus reguliariems valstybių bei vyriausybių lyderių susitikimams. Posto sukūrimas priklauso nuo ES Lisabonos sutarties ratifikavimo, dėl kurios spalio 2 dieną Airijoje vyks antrasis referendumas. Tai yra silpnesnis žlugusios Europos Konstitucijos pakaitalas. ES prezidento pareigybė pakeis dabartinę rotacinės prezidentūros tradiciją, kai vis kita šalis narė perima atsakingus įsipareigojimus kas šešis mėnesius. Tokia prezidentūra, kokia yra dabar, suteikia kiekvienai ES šaliai galimybę sublizgėti ir atsidurti dėmesio centre, todėl kai kurioms nepatinka, kad T. Blairas visa tai pasisavins.

„Mažos ir vidutinės valstybės yra ne taip suinteresuotos turėti stiprų lyderį“, – sakė Švedijos ministras pirmininkas Fredrikas Reinfeldtas, kurio šalis pirmininkauja nuo birželio mėnesio. Kairieji lyderiai dalyje Europos šalių nemėgsta T. Blairo už lojalumą, kurį jis parodė Jungtinėms Valstijoms per Irako karą. O proeuropietiški konservatoriai ir verslą remiančios partijos oponuoja idėjai turėti vyriausią ES atstovą iš šalies, kuri atsisako įsivesti eurą ar prisijungti prie Šengeno susitarimo dėl sienų neturinčio judėjimo Europoje. Svarbiausių ES žaidėjų lyderiai Nicolas Sarkozy ir Angela Merkel remia T. Blairą, bet Paryžiaus ir Berlyno gyventojų parama jam kaip prezidentui gerokai sumažėjo.

Pagal 2009 m. liepos 27 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 4)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (921)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (128)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (224)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (297)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (79)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras