Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Abchazija stengiasi išrasti save

2009 09 03

Nors Rusija oficialiai pripažino Abchaziją, tačiau ši separatistinė Gruzijos provincija likusio pasaulio akyse vis dar nėra įteisinta, o mažos šalies strateginė padėtis yra galima konflikto tarp Rytų ir Vakarų priežastis. Kyla klausimas, kas nutinka, kai tauta bando išrasti save.

„Jūs galite rašyti, ką norite“, – sako Abchazijos premjeras, tačiau prašo iš jo valstybės nesijuokti. Abchazija priklauso Kaukazo regionui ir nuo 1993 metų yra Gruzijos dalis. Po nepriklausomybės paskelbimo Abchazija bando išrasti save. Visa tai primena realizmo politikos apraiškas. 2008 metų rugpjūčio 26 dieną Abchazijos ministras pirmininkas ir jos piliečiai patyrė kažką panašaus kaip Robinzonas Kruzas, tačiau staiga jie pasijuto ne vieni. Rusija okupavo (arba išlaisvino) separatistinę Gruzijos provinciją Pietų Osetiją, o Europos Sąjunga (ES) bandė tarpininkauti tarp Rusijos ir Gruzijos. Tai vyko tada, kai Rusijos prezidentas pasirodė viešai ir paskelbė, kad jo vyriausybė pripažįsta separatistinę Gruzijos provinciją (arba tautą) Abchaziją. Taip Abchazija tapo jauniausia tarptautinės bendruomenės nare, nors tebėra nepripažinta valstybė. Ji neturi valiutos, negali spausdinti pinigų ar skolintis jų iš finansų rinkų, nes pagal tarptautinę teisę tokia valstybė neegzistuoja. Likusiam pasauliui Abchazija yra vien tik didybės manija serganti Gruzijos provincija, turinti tiek gyventojų, kiek vidutinis Europos miestas.

Niekas Abchazija nesidomėtų, jeigu ji nebūtų Kaukaze, tame karštame geopolitiniame taške. Abchazija yra sudėtingiausio lygio diplomatinis sudoku, kuris bet kada gali būti panaudotas kovoje tarp senųjų Rytų ir naujųjų Vakarų. Kai kurie ekspertai teigia, kad naujas Europos karas gali kilti teritorijoje tarp Krymo ir Kaukazo kalnų. Jungtinės Tautos ir Europa bando tarpininkauti tarp Gruzijos ir Abchazijos daugiau nei dešimtmetį. ES diplomatai išskyrė du pagrindinius principus: nacionalinių sienų neliečiamumą ir demokratiją, du dalykus, kurių stinga Abchazijos atveju. Jungtinės Valstijos nori matyti Gruziją NATO nare kiek galima greičiau. Oficialiai tokia turėtų būti ir Vokietijos pozicija, tačiau po karo Pietų Osetijoje 2008 metų rugpjūtį vokiečių entuziazmas dėl Gruzijos prislopo.

Pagal 2009 m. rugpjūčio 27 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (64)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (47)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (137)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija (3)

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (12)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras