Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Vokiečiai grįžta (5)

2009 09 18

Buvusi britų ministrė pirmininkė Margaret Thatcher smarkiai priešinosi Vokietijos susivienijimui. „Mes nugalėjom vokiečius du kartus, o dabar jie grįžo“, – pažymėjo ji po Berlyno sienos griuvimo. Nauji dokumentai atskleidžia, kokia griežta buvo Geležinės ledi nuomonė. Buvęs Vokietijos kancleris Helmutas Kohlis niekada nepamiršo priešiškumo, su kuriuo susidūrė Europos susitikime 1989 metų gruodžio 8 dieną. Tada prieš dešimt dienų jis paskelbė 10 punktų planą dėl Vokietijos susivienijimo ir buvo sutiktas akivaizdaus Europos lyderių skepticizmo. Savo prisiminimuose buvęs kancleris rašė, kad britų premjerė M. Thatcher pietų susirinkusiems valstybių vadovams pasakė: „Mes nugalėjome vokiečius du kartus, o dabar jie grįžta.“

Ne paslaptis, kad M. Thatcher buvo smarki vokiečių susivienijimo oponentė. Nauji dokumentai rodo, jog ji reikalavo, kad valdžia priešintųsi tokiai istorijos eigai. Aukštų pareigūnų laiške 1989 metų lapkričio 9 dieną teigiama, kad į įvykius Vokietijoje reikėtų reaguoti pozityviai. Tačiau atsižvelgus į M. Thatcher nuomonę, Vokietijos susivienijimas į darbotvarkę neįtrauktas. 1990 metų sausio viduryje Francois Mitterrandas pabrėžė, kad susivienijimas yra nesustabdomas procesas. O pati M. Thatcher iki pat 1990 metų vasario tikėjo, kad sugebės sulėtinti susivienijimo tempą. Jos manymu, viskas vyko tikrai per greitai ir ji bijojo, kad sovietų lyderis Michailas Gorbačiovas pajus destabilizuojančias susivienijimo, turėsiančio didelę reikšmę istorijai, pasekmes. Ji siūlė penkerių metų pereinamąjį laikotarpį abiem vokiečių valstybėms ir nesutiko su F. Mitterrando optimizmu, kad vokiečiai gali būti susilpninti juos inkorporavus į Europos institucijas. M. Thatcher manė, kad problemos nebus išspręstos sustiprinus Europos Bendriją. Tokiu atveju Vokietijos ambicijos būtų tapusios dominuojančiu faktoriumi. Viešumoje M. Thatcher išgarsėjo dėl įspėjimų apie augančią Vokietijos galią.

Tai, kad Prancūzija, Sovietų Sąjunga ir Jungtinės Valstijos rėmė Vokietijos susivienijimą, sudavė stiprų smūgį tuometinei M. Thatcher pozicijai. Ši politikė visada buvo įtari Vokietijos atžvilgiu.

Pagal 2009 m. rugsėjo 11 d. „Spiegel Online International“ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 5)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (35)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (101)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras