Apie mus     Veikla     Skelbimai     Kontaktai     Norintiems paremti     RSS 
 Lietuva
 Euroatlantinės organizacijos
 Rusija
 Kitos šalys
 Saugumas ir grėsmės
 Energetika
 Užsienio spaudos apžvalgos
 Leidiniai   Rekomenduojame:   Mus remia: 
Užsienio spaudos apžvalgos
 
  Joseph S. Nye. Amerikos galia XXI amžiuje

2009 09 23

Jungtinių Valstijų vyriausybės padalinys prognozuoja, kad Amerikos dominavimas iki 2025-ųjų bus labai susilpnintas ir viena iš svarbiausių sričių, Amerikos pranašumo priežastis, būtent karinė galia, taps mažiau reikšminga vis labiau konkuruojančiame ateities pasaulyje. Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pavadino 2008 metų finansinę krizę ženklu, kad globali Amerikos lyderystė eina į pabaigą. Kanados opozicinės Liberalų partijos lyderis Michaelis Ignatieffas teigia, kad Jungtinių Valstijų galios vidurdienis jau praėjo. Taigi kyla klausimas: iš kur žinoti, ar šie spėjimai teisingi?

Turėtume saugotis klaidinančių metaforų apie sistemingą nuosmukį. Šalys nėra žmonės su daugiau ar mažiau nuspėjama gyvenimo trukme. Reikia apsvarstyti, ką reikš turėti galią XXI amžiuje, globalios informacijos amžiuje, taip pat kokie resursai suteiks galią. Juk XVII a. Olandija pelnėsi iš prekybos ir finansų, XVIII a. Prancūziją sustiprino didelė populiacija ir armija, o štai XIX a. britų galia rėmėsi industrine viršenybe ir kariniu jūrų laivynu.

Įprastinis požiūris tvirtina, kad valstybė su didžiausia kariuomene nugali, tačiau informacijos amžiuje gali nutikti, kad laimės valstybė (arba nebūtinai valstybė), sukurianti geriausią istoriją arba naratyvą. Šiandien tikrai nėra aišku, kaip pamatuoti galios balansą ir sukurti sėkmingas išlikimo strategijas.

Savo inauguracinėje kalboje 2009 metais JAV prezidentas Barackas Obama pabrėžė, kad „mūsų galia auga protingai naudojama, mūsų saugumas kyla iš teisingumo, iš mūsų pavyzdžio jėgos“. Po kiek laiko valstybės sekretorė Hillary Clinton pasakė: „Amerika negali išspręsti sudėtingiausių problemų pati viena, bet ir pasaulis negali jų išspręsti be Amerikos. Mes turime naudoti tai, kas vadinama „gudria galia“. Taip pat – ir visus kitus įrankius, kuriais disponuojame.“ Apibendrinant pasakytina, kad galia yra sąlyginė, nuo konteksto priklausanti sąvoka.

Pagal portalo http://www.project-syndicate.org/ informaciją parengė Irma Baranauskaitė.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


Iššūkių aplinkai geopolitika (12)

2017 03 08


Pasaulio ekonomika ir politika išgyvena iššūkių kupinus laikus. Tai – Vakarų šalių santykiai su Rusija, NATO aljanso ateitis, pilietinis karas Sirijoje ir pabėgėlių krizė, auganti populizmo banga bei artėjantis Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš Europos Sąjungos (ES). Šiomis temomis diskutuojama nuolat, tačiau nepelnytai pamirštama aplinkos ir jos apsaugos tvarumo tema.Vokietijos biudžeto perteklius – rekordinėse aukštumose (37)

2017 03 01


Vokietijos biudžeto perteklius 2016 metais pasiekė rekordines aukštumas ir sudarė beveik 24 mlrd. eurų, o tokius rezultatus lėmė geresnis mokesčių surinkimas ir išaugęs užimtumas. Tai – jau treti metai, kai Vokietijos vyriausybės pajamos viršijo išlaidas. Tiesa, padidėjo išlaidos, susijusios su būsto rinka ir pabėgėlių integravimu. Remiantis oficialiais patvirtintais duomenimis, Vokietijos ekonomika praėjusiais metais augo 1,9 proc., o prie to prisidėjo vartotojų ir vyriausybės išlaidos.Azija siekia stiprinti ryšius su Europa (105)

2017 02 22


Didžiulė nežinomybė, gaubianti Jungtinių Valstijų užsienio, saugumo ir prekybos politikos ateitį, atveria naujus horizontus Europos Sąjungai (ES) bendradarbiaujant su Azija. ES užsienio politikos vadovė Federica Mogherini tiki, kad šiame kontekste Europa gali imtis lyderystės. Vis dėlto kyla klausimas, ar Bendrija įstengtų pasinaudoti tokia galimybe, kai naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo politika tampa vis mažiau nuspėjama.Kinijai reikalinga nauja strategija

2017 02 15


Šaltasis karas baigėsi 1991 metais, kai žlugo Sovietų Sąjunga. Era po Šaltojo karo baigėsi 2016-ųjų lapkritį, kai Donaldas Trumpas laimėjo Jungtinių Valstijų prezidento rinkimus. Sudėtinga nuspėti, ką pasauliui atneš D. Trumpo valdymas, o dėl šių priežasčių pradeda nerimauti Kinija. Toliau vykstant ekonominei globalizacijai, Kinija plėtoja artimus komercinius ryšius su Vakarų valstybėmis. Tai yra palanku šios šalies ekonomikos augimui ir plėtrai. Be to, minėti ryšiai stiprina Kinijos įtaką užsienyje. Graikija bando žengti nuo taupymo prie atsigavimo (9)

2017 02 08


Atėnų ir jų kreditorių požiūris į Graikijos finansinės pagalbos programą skiriasi, o nežinomybę Europoje kursto artėjantys rinkimai Europos Sąjungos (ES) valstybėse. Graikijos kreditoriai akcentuoja reformas darbo ir energetikos sektoriuose bei išlaidų apkarpymus. Tikimasi, kad Graikija ir tarptautiniai skolintojai susitarimą gali pasiekti šių metų vasario 20 dieną, kai numatomas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Atėnai viliasi grįžti į obligacijų rinkas iki 2017 metų pabaigos. Tiesa, nerimą kelia Graikijos skolos tvarumas.


 

Autorinės teisės: būtina nurodyti www.geopolitika.lt kaip šaltinį perspausdinant ar kitaip naudojantis www.geopolitika.lt medžiaga!

© 2005-2017 Geopolitinių Studijų Centras